Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


A térgazdasági növekedés és a regionális versenyképesség történelmi kapcsolata

Ha a térgazdasági növekedést szeretnénk definiálni, akkor az összkibocsátás időbeni, mennyiségi növekedését kell megfogalmaznunk, amelyet különböző mérőszámokkal (GDP, GNI, GNP) jellemezhetünk. Ehhez képest a regionális versenyképesség jóval összetettebb, átfogóbb rendszert alkot, hiszen, ha csak a négy erőforrását tekintjük (népesség, tőkeállomány, természeti erőforrások és innovációk), már ezekből is jól látható, hogy a gazdasági teljesítmény mérésénél jóval bonyolultabb a kapcsolati hálójuk (De Falco 2012). Az alapvető közgazdasági irányzatok a térgazdasági növekedés és a regionális versenyképesség kapcsolatát a történelem különböző időszakaiban eltérő módon értelmezték. A térgazdasági növekedés vizsgálatával foglalkozó növekedéselméletek már a XIX. század fordulójától a kutatások középpontjába kerültek. Az elméletek fő kérdéskörei: Mi okozza a növekedést? A piaci automatizmusok során megvalósul-e az egyenletes növekedés? Ha nem, akkor szükséges-e beavatkozni, és ha igen, akkor kinek és hogyan kell beavatkoznia? (Porter 1993; Porter 1998; Flink–Schnierer 2009)

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave