Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Bevezetés

A versenyképesség mérése évek óta vitatott téma, ahogyan maga a versenyképesség is. Krugman szerint a versenyképességet nemzeti szinten nem is lehet értelmezni, hiszen a nemzetek közvetlenül nem versenyeznek egymással, esetükben inkább rivalizálásról van szó (Krugman 1994). Hasonlóan fogalmaz Szentes Tamás is a 3. fejezetben. A versenyképesség fogalmának fejlődésével a szakemberek azonban rámutattak arra, hogy a nemzetek között zajló „verseny” alapvető célja egy olyan környezet megteremtése, amely a vállalkozások számára megfelelő „táptalajt” biztosít a fejlődésre, valamint a társadalom tagjai objektív jólétének és szubjektív jóllétének növelésére. A definiálási problémák miatt értelemszerűen mérési problémák is kialakultak, hiszen nehéz mérni egy olyan állapotot, amelyet még nem is határoztunk meg kellően. Ennek ellenére egyre több kutató és szervezet kezdett kidolgozni olyan mutatószámrendszereket, amelyeket a nemzeti versenyképesség mérésére használtak. Ezek között akadtak hasonlóságok és eltérések is, de jól látható volt, hogy az évek során folyamatosan fejlesztették a módszertant és az indikátorkészletet. Mára ezek a fogalmi keretek és mérési módszerek kellően kifinomultak, és lehetővé teszik, hogy évekre visszamenően összehasonlítsuk az országok versenyképességének alakulását.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave