Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


A Világgazdasági Fórum versenyképességi jelentéseinek tartalmi és módszertani változásai

A WEF versenyképességi jelentései kétségkívül igen tanulságosak, és az országok nagy számára vonatkozó információk rendkívüli gazdagságával jellemezhetők. Hatalmas munka áll mögöttük, és minden bizonnyal serkentőleg hatnak az egyes kormányzatokra. Mindamellett a jelentéseket nemcsak a versenyképesség értelmezésének pontatlansága és mérésének módszere miatt érheti jogos bírálat, hanem – és főként – azért, mert azokat még mindig, bár egyre kevésbé, a neoliberális szemlélet hatja át, és az ebből is adódó, valamint más leegyszerűsítések tág lehetőséget adnak az adatok és az azokból levont következtetések politikai célú manipulálására. A WEF jelentéseiben, különösen az összevont „Global Competitiveness Index” egyik „alapelvében”, de még a legutóbbi, speciális kiadásként 2020-ban megjelent jelentésnek (WEF 2020) az előrehaladást ábrázoló modelljében és skálájában is megnyilvánuló szemlélet voltaképpen az unilineáris fejlődés elméleti koncepcióját tükrözi. Ez minden ország fejlődését egyazon úton való előrehaladásként értelmezi, és ezt – éppúgy, mint fejlődésbeli lemaradásukat – kizárólag vagy döntően „belső” adottságaikkal, képességeikkel és erőfeszítéseikkel, illetve azok hiányával és feltételezett önállóan megválasztott politikájukkal magyarázza. Ez a felfogás figyelmen kívül hagyja a kölcsönös, nem szimmetrikus függőségeiket és ezek, valamint a felgyorsult globalizáció hatásait, valamint azt a tényt, hogy az úgynevezett „későn jövők” számára már nem ugyanazok a feltételek, mint a már fejlettek számára, mivel időközben a technológiák és a dinamikus húzóágazatok is változnak, nem is szólva a világgazdaság „gravitációs központjának” földrajzi eltolódásáról. A világgazdaság „gravitációs központja” az a földrajzi régió, ahol a nemzetközi gazdasági tranzakciók, áru-, pénz- és tőkeforgalom zöme koncentrálódik. Az országok mint egymástól független entitások versenyképességének értelmezése és voltaképpen piaci szemlélete – a vonatkozó jelentések szerzőinek szándékaitól függetlenül, sőt ezek és számos helyes megállapításuk ellenére is – olyan ideológiai eszközzé válhat, amely nagyon is hatékony lehet a „szociális”, illetve „ökoszociális” piacgazdaság kifejlesztése, illetve megvédése ellenében. A versenyképesség javítására hivatkozva egyes kormányzatok felhatalmazva érezhetik magukat a megszorító intézkedések meghozatalára, a szociális és jóléti feladatok mellőzésére.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave