Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az Amerikai Egyesült Államok Versenyképességi Tanácsa

Végül érdekességként nézzük meg, hogy mivel foglalkozik egy nem európai ország, az Amerikai Egyesült Államok Versenyképességi Tanácsa. Az USA Versenyképességi Tanácsát (Council on Competitiveness) a Reagan-kabinet időszakában, 1986-ban alapították. Akkoriban Japán és Németország gazdasági fejlődése komoly versenyképességi kihívást jelentett az Egyesült Államoknak, ezért egy olyan nonprofit szervezet létrehozása mellett döntöttek, amely a gazdaság főbb szektorainak vezetőit tömöríti, és olyan programokat kezdeményez, amelyek célja az állami és a magánszféra közötti partnerség erősítése a versenyképesség növelése céljából. A Tanács nem profitorientált szervezet. Legfontosabb értéke ezért az együttműködés a gazdaság szereplői között, amelynek eredményeként – a Tanács véleménye szerint – nőtt az innovációs teljesítmény, és az USA megőrizte technológiai vezető szerepét az elmúlt harminc évben. A Tanács termelékenységre épülő versenyképességi felfogása hasonlít Porter versenyképességi koncepciójára. Nem véletlen, hogy maga Porter is a Tanács végrehajtó bizottságának tagja. A termelékenység mellett azonban a társadalomra gyakorolt jóléti hatást is mérik.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave