Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Befektetések ösztönzése

A befektetések ösztönzését egyrészt a korszerű technológiák megtelepedése, másrészt a foglalkoztatás bővítése miatt tartotta fontosnak a Tanács. Általában azonban vitatéma volt, hogy szabad-e ösztönözni minden beruházást, vagy csak a nagy hozzáadott értéket létrehozó, tudásigényes és jól fizető munkahelyeket teremtő cégeket érdemes kedvezményekben részesíteni. A szakmai konszenzus általában az volt, hogy a magyar gazdaság korszerűsödésének feltétele a növekvő hozzáadottérték-teremtés, ezért a csupán a kedvezmények és a költségelőny miatt betelepülő cégeknek – a világon a legalacsonyabb, 9 százalékos társasági adón túl – további kedvezményeket nem kellene adni. A gyakorlat mégis az maradt, hogy bármilyen tevékenységet végezni akaró cég számíthat arra, hogy beruházásához vissza nem térítendő támogatást kap. Ez még olyan szélsőséges esetekben is érvényes, amikor például egy külföldi kereskedőlánc a logisztikai telephelyei számát kívánta bővíteni.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave