Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Összefoglaló gondolatok

A nemzeti versenyképességi tanácsok, mint az összefoglalásból kiderül, mindenhol elsősorban tanácsadó testületek. A magyar gyakorlatra is az jellemző, hogy a Tanács tagjai nagyon sok területet képviselnek, ennek ellenére a versenyképesség szempontjából fontos szakterületek – például a környezetvédelem – nem szerepeltek a vizsgált témák között, illetve a Tanács munkája során nem tudott közvetlen munkakapcsolatot kialakítani a humánvagyon-területekért felelős intézményekkel. Ennek az az oka, hogy a humán vagyonért felelős tárcának nincs képviselője a Tanácsban. Továbbá a Tanács munkájához kapcsolódóan konkrét megoldások csak akkor születhetnek, ha azokhoz törvények, rendeletek is kapcsolódnak. Ilyen területnek pedig elsősorban az adózást, a foglalkoztatást és a vállalati környezet vállalkozóbarátabbá tételét tekinthetjük. Vagyis a Tanács végső soron az üzleti világ képviselőinek véleményét és kéréseit hallgatta meg elsősorban, amelyek hozzájárulhatnak nemcsak a vállalati, hanem a nemzeti szintű versenyképesség növeléséhez is. Viszont óhatatlanul kisebb hangsúly helyeződik a hosszabb távú, a nemzeti szintű versenyképesség javításához szükséges feladatokra. Ezt mutatja az is, hogy mely, a nemzeti szintű versenyképesség javítása szempontjából fontos témákkal nem foglalkozott a Tanács.1 Ilyen például a már említett természeti környezeti, társadalmi bizalmi téma, illetve egyes, a humán vagyon állapotával kapcsolatos kérdések mellett nem került terítékre a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának kérdése sem, amely szintén versenyképesség-befolyásoló tényező. A „felelős versenyképesség” (responsible competitiveness; SolAbility 2017) kutatói úgy fogalmaznak, hogy fenntartható versenyképesség nem képzelhető el felelős üzleti gyakorlatok nélkül. Mindentől függetlenül a Programot átfogó és megvalósítása esetén a versenyképességet érdemben javító stratégiának lehet tekinteni.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave