Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Bevezető gondolatok

Ahogyan az 1. fejezetben láttuk, a fenntarthatóság ma már a versenyképességgel megegyező fontosságú jellemzője a gazdaságnak és a társadalomnak egyaránt. Ennek legfőbb oka, hogy nem folytatható tovább a GDP növelésére ösztönző verseny, hiszen az erőforrások korlátai és a klímaváltozás hatásai hosszabb távú gondolkodásra kell, hogy késztessenek, amely stratégiai kérdésnek tekinti elsősorban az erőforrásokkal való takarékoskodást és a hulladékcsökkentést. Arra figyelmeztet, hogy a gazdaság nem önmagáért való, hanem működésének a társadalom fejlődését és az emberek életminőségének javítását is szolgálnia kell. Lin erőteljesen fogalmaz ezzel kapcsolatban (Lin 2006): szerinte a verseny nem is egyeztethető össze a társadalmak hosszú távú fejlődési lehetőségeivel. A Covid-19 is bizonyította, hogy milyen sérülékenyek a gazdaságok válságok esetén, és mennyire függnek attól, hogy az emberek milyen mértékben és milyen formában tudják működtetni a gazdaságot. A klímaváltozás hatásai is egyre nyilvánvalóbbak, ezért a társadalomra veszélyes hatások csökkentése érdekében már ma cselekedni kell.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave