Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Körforgásos gazdaság

Végül térjünk ki röviden arra a kívánt változtatásra, amelytől elsősorban a termelés és a fogyasztás területén várhatunk jelentős fenntarthatósági előrelépést. Ez pedig a lineáris gazdaságról a körforgásos gazdaságra való átállás. Egyértelmű definíciót nem találunk rá; vannak, akik tágabban, és vannak, akik szűkebben értelmezik. A Circular Point (CP 2021) így fogalmaz: „A körforgásos gazdaságnak egyik fontos ismérve, hogy elkülönül a biológiai és technológiai anyagok kezelése. A termékekben található biológiai és szerves eredetű anyagokat (pl. rostok vagy fa) biztonságosan vissza lehet helyezni a természetbe, míg a nem lebomló, szervetlen anyagok (fémek, műanyagok, ötvözetek) felújítva, átalakítva vagy anyagában újrahasznosítva egy másik termékben kelhetnek új életre. Ahhoz, hogy könnyen szét lehessen szedni a műszaki termékeket, és külön lehessen választani a biológiai és technológiai alkatrészeket, már a termékek tervezésénél figyelmet kell fordítani erre. Arról is szól a körforgásos gazdaság, hogy fogyasztóként nem kell feltétlenül a műszaki termékeket, háztartási eszközöket tulajdonolni, elég ezeknek csak a szolgáltatásait élvezni. Már ma is számos dolgot (pl. autót, munkagépet vagy sílécet) lízingelünk vagy bérelünk, ahelyett, hogy megvennénk. Így pénzt takarítunk meg, és csak akkor használjuk ezeket a termékeket, amikor szükségünk van rájuk. A körforgásos gazdaságban lehet tévét, hűtőszekrényt vagy akár szőnyeget is bérelni, a gyártó fog gondoskodni a javításról és a karbantartásról, és ha már elavult vagy meguntuk, akkor újat biztosít helyette. A régit pedig visszaveszi, és gondoskodik az újrahasznosításáról.”

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave