Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


A fenntarthatóság intézményrendszere

A részvételhez technikai és általános műveltségre van szükség, amely megszerzésének módja a tudás. A tudás tartja fenn az új világrendben az államot, hiszen a szakszerű, tudományos vezetés az állam stabilitásának feltétele. Az állam tagoltsága, hierarchiája a tudáson alapszik. A fenntarthatóság követelménye csak akkor tud érvényesülni, ha nincs másik szempont az alá-fölé rendeltségben. Az ösztönzők, amelyeket a közgazdaságtan az intézményrendszerhez rendel, a tudás megszerzésére ösztönöznek – ez a különbség a tudásalapú társadalom és a neoliberalizmus között, mert ez utóbbi az ösztönzést a fizikai, szolgai tevékenység elvégzéséhez is kapcsolta. A tudásalapú társadalomban a társadalom létfeltételeként érzékeli a tudást. A globális és a hazai intézményrendszer ezért abban az irányban is ösztönzi a társadalmat, hogy a tanulást, a tudás megszerzését kövesse, és bár vannak ennek ellentmondó jelek is, az új trend egyre egyértelműbbnek tűnik. A fenntarthatóság ezért szorosan összekapcsolódik az oktatás fejlesztésével globális méretekben. Az egész világon érzékelhető az oktatási intézményrendszer átalakulása, amiben alapvető szempont, hogy a tudás örömforrás. Nem arra szolgál, hogy a szolgalelkűséget és a kiszolgáltatottságot erősítse, ahogyan az a neoliberális korszakban történt, hanem a szabadság és az alkotás feltételeként kell megjelennie. Az oktatás egésze a tudás és a létbiztonság közötti kapcsolat megteremtésére irányul.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave