Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


A társadalmi fenntarthatóság

A fenntarthatósági szempontok közül – ahogyan azt az előző pontban is olvashattuk – nem hagyható ki, sőt talán a legfontosabb a társadalmi fenntarthatóság kérdése. Ennek három dimenziója van: a demográfiai, az egészségügyi és a jólléti. A demográfiai kérdés végső soron úgy foglalható össze, hogy mekkora az a globális és lokális népesség, amely hosszú távon fenntartható a globalizáció új korszakában, és ez a népességszint milyen eszközökkel érhető el. A globalizáció jelenlegi szakaszát, azaz a tudásalapú gazdaságot azért kell hangsúlyozni, mert minden korszakban, termelési kultúrában eltérő igény jelent meg a népesség számára vonatkozóan. Más népességszámra van szükség egy agrárjellegű társadalomban, másra egy ipari jellegűben, és másra a tudásalapú társadalom korában, hiszen a Föld eltartóképessége technológiafüggő. A XXI. században az ipari társadalomtól a tudásalapú gazdaság felé mozdulunk el, és ennek függvényében alakul a népesség tervezése is, ami nemcsak globális szintű, hanem minden egyes kultúrára, népre és régióra is érvényes. A globális szintű túlnépesedés vagy alulnépesedés ezért további vizsgálat tárgya kell, hogy legyen. Meg kell azonban jegyezni, hogy a globális népesség ma már egyre csökkenő ütemben nő, az emberiség túl van a növekedési ütem csúcspontján. Ettől még növekszik a népesség, de a növekedési ütem egyre lassabb. Ebből fakadóan nő a Föld népességének átlagéletkora, a Föld népessége öregszik. A demográfia másik problémája a népességnövekedés egyenlőtlensége. Bizonyos országok, régiók túlnépesednek, másoknál pedig – jellemzően az európai országok esetében – csökken a népesség. A népesség tervezése során ezért törekszenek a globális szintű harmóniára.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave