Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


A versenyképesség és a közepes fejlettségi csapda

A „közepes jövedelmi csapda” (middle income trap) kifejezést Gill és Kharas használta először a kelet-ázsiai országok 1990-es évek válságát követő növekedési mintázatainak elemzése során (Gill–Kharas 2007). Azokat az országokat tekintették közepes jövedelmi csapdába esetteknek, amelyek először gyorsan növekedve elértek egy közepes szintet, innen azonban nem tudtak továbblépni, így nem tudtak bekerülni a magas jövedelmű gazdaságok közé. 2015-ben visszatértek a témára (Gill–Kharas 2015), és további országokra is kiterjesztették vizsgálataikat, újabb tényezőket bevonva a közepes szintbe ragadást magyarázó okok közé. A témát korábban már Garrett is vizsgálta (Garrett 2004); ő azonban még „a globalizáció hiányzó közepéről” (globalization’s missing middle) beszélt arra utalva, hogy mivel a globalizáció gyorsan növekvő erős szereplőkre és lemaradó gyengékre szakítja szét a világgazdaságot, a „közép” kiüresedhet, azaz a középen lévő országok stagnáló helyzetbe kerülhetnek, ami viszont hosszabb távon a lecsúszásukat is eredményezheti.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave