Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Összefoglaló gondolatok

Ez a fejezet egy nagyon fontos, a versenyképességet alapvetően befolyásoló témával, a humán vagyonnal foglalkozott. Bemutatta a humán vagyonnal kapcsolatos főbb elméleteket, nézeteket és fogalmakat, majd vizsgálta a humán vagyon mérhetőségét. Idézett néhány érdekes elemzést, amelyek más-más szempontok szerint vizsgálták a humán erőforrások helyzetét az egyes országokban. Valamennyi esetben rámutatott, hogy a magyar helyezések nem igazán jók. Az utolsó fejezet vállalati szempontból vizsgálta a humán vagyont, és felvetette a vállalati vezetés felelősségét a továbbképzéssel kapcsolatban. A témához kapcsolódik, hogy a digitalizáció és a robotizáció nagyon sok munkahelyet fog megszüntetni a közeljövőben, ami különösen nagy hangsúlyt helyez a képzésre, továbbképzésre és átképzésre. Azok az országok, amelyek ezen a területen lemaradnak, a társadalmi-gazdasági fejlődés perifériájára szorulhatnak. Nagy ezért a kormányok, a cégek és az egyének felelőssége egyaránt a tekintetben, hogy ezt a veszélyt el lehessen kerülni.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave