Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Bevezető gondolatok

Az Amerikai Egyesült Államok statisztikai adatai szerint míg 2001 és 2010 között a feldolgozóiparban jelentősen nőtt a termelékenység, 2010 és 2019 között a termelékenység javulása lelassult. Ez azért meglepő, mert ezt az időszakot jelentős technológiai áttörések jellemzik. Terjed az automatizáció és a digitalizáció, a 3D nyomtatás és a nagy adattömegek (Big data) elemzésre, tervezésre való felhasználása. Ugyanakkor ezek a technológiák drágák, ezért a kevéssé tőkeerős kisebb vállalatok nem jutnak hozzá. Ennél nagyobb probléma, hogy bár a technológiai haladás gyorsul, és nő a technológiai befektetések aránya, a tudásberuházások aránya elmarad a technológiai beruházások mögött. Így jelentősen nő a tudáshiány, ami akadályozza az új technológiák hatékony működtetését, az innovációt. Egyúttal a technológiát megszerezni tudók és nem tudók közötti technológiai szakadék is mélyül, ami gátolja a termelékenység országos szintű növekedését. Az elemzők arra is figyelmeztetnek, hogy a technológiák alkalmazásának terjedését az olcsó munkaerő is gátolhatja, mivel az nem ösztönöz technológiai korszerűsítésre. Ezért fontos, hogy a gazdaságpolitika ne az úgynevezett „low road”1 versenyképességi modell követését támogassa az üzleti világban, azaz ne ösztönözze olyan cégek betelepülését, amelyek elsősorban az alacsonyabb bérek és a nagyobb támogatások miatt választják az országot telephelyként. A szakirodalom erre a cégstratégiára „költségcsökkentés szemben a minőségjavítással” szemléletű stratégiaként hivatkozik (Harrison 1994). Mások is a költségcsökkentéssel szemben az értéknövelésre való összpontosítást hiányolják (Soskice 1990). Arra figyelmeztetnek, hogy ez a stratégia gátolja a telephelyként választott ország fejlődését, versenyképességének javulását, mivel annak feltétele a nagyobb értékteremtés lenne.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave