Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az innováció és a „hely szelleme”

Ritkán elemzett, de nagyon fontos téma, hogy a földrajzi elhelyezkedés jellemzői, a helyi kultúra hatással vannak-e az innovációra, és ha igen, hogyan. A „hely szelleme”, a lokális jellemzők fontosságára példaként szokták említeni a Szilícium-völgyet Kaliforniában, az Amerikai Egyesült Államokban. A sikert gyakran a sok egyéni innovációs tevékenységnek tulajdonítják. Valójában azonban a siker az együttműködés és a verseny sajátos kombinációjának köszönhető, amely a Szilícium-völgyben kialakult. Lesser szerint a siker kulcsa leginkább a kölcsönhatásokban, a szerteágazó kommunikációban, a „vibráló” légkörben és általában az erős lokális vállalkozói kultúrában keresendő (Lesser 2000). A hely fontosságát az innováció, a tudásmegosztás szempontjából elemzi a szabadalmakkal foglalkozó szervezet, a WIPO1 (WIPO 2019). Adatai alapján azonosítja a legnagyobb tudás- és innovációközpontokat, klasztereket a világban, bizonyítva, hogy az innováció valójában lokális tevékenység. Arra is rámutat, hogy az innováció központjai nem feltétlenül a sűrűn lakott nagyvárosok. A tudást teremtő oktatási intézmények jelenléte azonban fontos feltétel lehet. Összefüggés található továbbá a bejegyzett szabadalmak és az innovációs központok között. Gyakran ennek is az oktatási intézmény közelsége az oka. Fontos megjegyezni, hogy ezek a lokális innovációs központok széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkeznek. A Bounfour és Edvinsson által szerkesztett könyv szerzői részletesen elemzik a következő pontban vizsgált intellektuális tőke és a helyi közösségek kapcsolatrendszerét (Bounfour–Edvinsson 2005). Arra figyelmeztetnek, hogy a helyi értékek felismerése és okos hasznosítása olyan innovatív értékteremtést eredményez, amely nemzeti szinten is jelentős előrelépést hozhat. Utalnak ezzel az új növekedési elméletekre,2 amelyek szerint a növekedést nem külső tényezőktől, hanem a belső erőforrások okos hasznosításától kell várni. A belső erőforrásokat pedig állandóan erősíteni kell, ami – ahogyan erre a 8. fejezetben is utaltunk – elsősorban a humán vagyon erősítését jelenti. Ennek rendszerét a könyv két szerzője a 9.4. ábrával szemlélteti (North–Kares 2005).

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave