Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az innováció és az intellektuális tőke

Már az előző részben is szó volt arról, hogy az innovációt támogató helyi intellektuális tőke, illetve annak fejlesztése komoly lokális felzárkózási feltétel. Most vizsgáljuk meg kissé részletesebben, mit is értünk intellektuális tőkén vállalati és nemzetgazdasági szinten. Az innovációs tőke általában azokat a nem nyilvánvaló, nem megfogható értékeket jelenti, amelyek hosszabb távon befolyásolják az eredményességet. A cégek esetében látható értékek az épületek, a gépek, a számlákon lévő pénzmennyiség, de nem látható, rejtett érték a szervezet innovativitása, kultúrája, bizalmi szintje, a munkavállalók elkötelezettsége. Épületet, gépeket könnyen be lehet szerezni, de a felsorolt értékek létrejöttéhez hosszú időre van szükség, ezért nem is vásárolhatók meg a piacon. Az intellektuális tőkét nemzeti szinten hasonlóan lehet értelmezni. Beletartozik a lakosság innovativitása, kreativitása, összetartó ereje, a nemzeti kultúra jellemzői. Ezeket a jellemzőket szintén nem lehet egyik napról a másikra kifejleszteni, pedig nyilvánvaló, hogy hatással vannak a gazdaság és a társadalom működésére egyaránt. Edvinsson és Sullivan arra figyelmeztetnek, hogy az intellektuális tőke olyan nem megfogható1 képesség, amelynek segítségével jelentős értéket lehet teremteni (Edvinsson–Sullivan 1996).

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave