Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az EU közösségi innovációs felmérése

Az országok innovációs teljesítményét az EU is méri. A felmérés módszertani alapja az úgynevezett Oslo Kézikönyv,1 amely tanácsokat ad az innovációs adatok gyűjtéséhez és feldolgozásához. Az úgynevezett Közösségi Innovációs Felmérés2 kérdőívek segítségével történik. A felmérés során az innovatív céget egyszerűen írják le: innovatív az a cég, amely a felmérés időtartama alatt bármilyen innovációt megvalósított. Az innováció lehet termék-, technológiai, szervezeti vagy marketinginnováció. Ez a felmérés általában kétévente készül. Az adatok hitelességét jelentősen befolyásolja, hogy a cégen belül kinek a kezébe kerül, és ki tölti ki a kérdőívet. Gond lehet az is, hogy a kitöltők valójában eltérően értelmezhetik az innovációt. Továbbá bizonytalanságot okozhat, hogy a kérdőívben meg kell különböztetni az innovációt aszerint is, hogy az csak a cég számára innováció, vagy a világpiac számára is. Nem biztos, hogy minden cég annyira ismeri a világpiacot, hogy erre a kérdésre szakmai választ tudna adni.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave