Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


A portfólióelemzések szerepe a marketingkontrollingban

A vállalatok piaci pozíciójának elemzésére hosszú idő óta, lényegében az 1950-es évek második felétől használatosak a különböző portfóliómodellek. Lényegük szerint egyszerűen áttekinthető, világos helyzetképet akarnak adni részben a vállalat termékeinek, szolgáltatásainak egymáshoz viszonyított helyzetére, részben a többi vállalathoz, azok termékeihez, szolgáltatásaihoz viszonyított pozíciójára. Az első, Ansoff-féle próbálkozástól az 1980-as évek végéig számos változatuk jött létre. Míg egyesek inkább magának a vállalkozásnak a helyzetét próbálták bemutatni, addig mások középpontjában a vállalatok kínálati portfóliójának elemzése állt. Sokszor felvetődik, hogy mennyire használhatók még, s egyáltalán érdemes-e velük a gyakorlat szintjén is foglalkozni. Lehet erre egyértelmű kutatói válaszként igent mondani, de talán hatásosabb arra utalni, hogy e modellek döntő része nagy multinacionális cégek stratégiafejlesztő munkatársainak kezéből került ki. Ansoff (1957) még inkább kutató, mint gyakorlati szakember volt, de a BCG-, a General Electric (GE)-, a Shell- vagy az ADL-mátrix mögött már gyakorlati szakemberek álltak.

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave