Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


A versenytársakkal szembeni árpozíció elemzésének módszerei

Az árak versenytárshoz viszonyított alakulása megmutatja, hogy egy adott vállalkozás árai mennyivel magasabbak vagy alacsonyabbak a versenytárs áraihoz képest. Látszólag egyszerű a számításuk, hiszen a kérdés az lehet, hogy például egy egységnyi asztali só mennyivel olcsóbb vagy drágább a vetélytársénál. Világos azonban, hogy a termékek megkülönböztethetősége nagy szerepet játszik az összehasonlításban. Ha sóról vagy 95-ös oktánszámú benzinről van szó, s ezekből hasonlítunk össze két versenytársi árat, lényegében teljesen egyforma termékek árait vetjük össze. Ennek megfelelően az összehasonlítás könnyű, s a fogyasztó elsősorban az olcsóbb terméket veszi, hacsak nincs vészhelyzetben azért, mert vagy a főzéshez hiányzik a só vagy az autó üzemanyagtankja kifogyóban van, s a legolcsóbb benzinkút legalább 50 km-re, a legközelebbi viszont magasabb áron ugyan, de csak 10 km-re található. Más esetekben viszont a termékek a márkanevük, a fizikai tulajdonságaik, a felhasználhatóságuk körülményei és feltételei miatt nehezen összevethetők, így az áraik összehasonlítása gondot okozhat.

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave