Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


3.1. A fejezet mutatói

Árrések: árrés az eladási ár és a költség különbsége, jellemzően az eladási ár százalékában vagy egységenkénti alapon fejezzük ki. Célja az eladási növekmény értékének, valamint az árképzés és a piacbefolyásolási döntések irányvonalának meghatározása. Fontos az egység megfelelő meghatározása (szál, csomag, karton stb.). Több termék esetén átlagos haszonkulcs számítható. (Farris et al., 2008; Rekettye, 2011)
 
 
Árak, kereskedelmi árrések és haszonkulcsok: cél az eladási ár kiszámítása a viszonteladói lánc egyes szintjein. (Farris et al., 2008; Rekettye 2011; Danyi–Rekettye–Veres, 2020)
 
Átlagos és statisztikai egységár: a statisztikai egységár állandó számú egyedi cikkelemből álló csomag ára, amelyet legtöbbször úgy állítanak össze, hogy a különböző cikkelemek tényleges eladási összetételét tükrözzék. A statisztikai egységár csak akkor változik, ha a benne foglalt cikkelemek valamelyikének ára módosul, ezért segít a piacon belüli ármozgások követésében is. (Farris et al., 2008)
átlagos egységár ($) = + stb.
 
 
 
Fedezet- és hozzájárulás-elemzés: a fedezetelemzés a marketing-közgazdaságtan svájci bicskája, a marketingtevékenység feltehető jövedelmezőségének értékelése (közelítő mutató a marketingtevékenység jövedelmi hatására vonatkozóan). (Farris et al., 2008; Rekettye 2011; Danyi–Rekettye–Veres, 2020)
vagy
 
Profitalapú értékesítési célok: azt mutatják meg, hogy a cég terveiben előirányzott (elérni kívánt) profithoz mekkora értékesítési mennyiség szükséges. A cél, hogy olyan mennyiségeket generáljanak, amelyek kielégítik cégük célhozamát. Ha a profitelvárás 0, akkor a fedezeti számítást kapjuk. (Farris et al., 2008; Rekettye 2011; Danyi–Rekettye–Veres, 2020)
 
A tervezett megtérülésre alapozott értékesítési célok: azt mutatják meg, hogy a kapcsolódó befektetéshez és a cég terveiben előirányzott (elérni kívánt) megtérüléshez mekkora értékesítési mennyiség szükséges. A cél, hogy olyan mennyiségeket generáljanak, amelyek kielégítik a cég által eszközölt befektetés elvárt megtérülését. (Rekettye 2011; Danyi–Rekettye–Veres, 2020)
 
Tervezett megtérülésre alapozott árképzés: a profitalapú értékesítési célokhoz kapcsolódóan nemcsak az elvárt értékesítési bevétel vagy mennyiség kalkulálható, hanem a tervezett megtérülésen alapuló egységár is. A tervezett megtérülésre alapozott árképzés olyan költségalapú árképzési módszer, amely könnyen számítható, azonban számos hibát felvet a költség + nyereség módszerhez hasonlóan. (Rekettye, 2011)

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave