Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


A szerzőkről

Putzer Petra a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar Marketing és Turizmus Intézetének adjunktusa. PhD-fokozatát 2015-ben szerezte, értekezésének témája a vállalatok társadalmi felelősségvállalása (CSR) volt, amely során már felmerült a mérés és a mérhetőség problémája. A marketing mellett mindig érdekelte a számok világa is, 2014 nyarán mérlegképes könyvelői végzettséget szerzett. Az önfejlesztés is fontos szerepet kap életében, hiszen a fentieken túl képzett mentor, tréner és business coach is. 2013 óta számos kurzust vezet az egyetemen angol és magyar nyelven, köztük olyan tárgyakat, mint a Marketingszámítások, Marketingpénzügyek, Marketing Calculations, Natural Resource Economics and CSR, KKV marketing esettanulmányok. 2014 óta aktív szerepet vállal az intézményben működő Simonyi BEDC Vállalkozásfejlesztési Központ, majd 2020 óta az Alkalmazott Tanulások Központja (CAL) munkájában is. Számos TÁMOP-, majd EFOP-pályázat keretében kamatoztathatta tudását a gyakorlatban is. Ezenkívül mentorként segíti a Pécsiközgáz Kompetencia- és Tehetségfejlesztő Központját. 2012 óta kari TDT-titkárként szervezi a TDK-tevékenységet az intézményben, és aktív tagja az OTDT Közgazdaságtudományi Szakmai Bizottságának. A 2017/2019-es ciklusban a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Közgazdaságtudományi Szekciójának ügyvezető titkára volt. Több mint 40 hazai és nemzetközi publikáció szerzője, számos konferencia előadója. 2018-ban Németh Péterrel az EMOK oktatás-módszertani pályázatán Felelős marketing című kurzusával elsőként nyerte el a leginnovatívabb marketingkurzus díjat, 2019-ben pedig elsőként nyerte el a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar által alapított „Az év ígéretes teljesítménye” címet.

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave