Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


4.1. A fejezet mutatói

Megtartási ráta (CRR): a veszélyeztetett vásárlók közül a megtartott vásárlók számának aránya, azzal a kitétellel, hogy csak akkor számít sikeresen megtartottnak a vásárló, ha fennállt az elvesztésének kockázata. (Farris et al., 2008; Rekettye–Törőcsik–Hetesi, 2015)
 
 
Lemorzsolódási ráta (CR): a megtartási ráta kiegészítő mutatója (a kettő együttes értéke 1, vagyis 100%), azt mutatja meg, hogy a vásárlók mekkora aránya szakítja meg a kapcsolatot a vállalattal, vagyis hagyja abba a termék vagy a szolgáltatás vásárlását.
 
Vásárlói (fogyasztói) profit (CP): az a profit, amelyet a cég a vásárló (fogyasztó) vagy a vásárlói (fogyasztói) csoport bizonyos időszakon át történő kiszolgálásán nyer. (Farris et al., 2008)
(1) adott időszakban mennyibe került az egyes vásárlók kiszolgálása
(2) ugyanezen időszakban mennyi bevétel kapcsolódik hozzájuk
(3) (2)-(1) = vásárlóra vetített profit
(4) vásárlók rangsorolása a profit alapján, bálnagörbe felrajzolása
A mutató ugyanilyen lépéseken keresztül mérheti a fogyasztói profitot, azonban az 1–2. lépések becslése sokkal nehezebb feladat, és ahogy a bevezetőben írtam, kutatással lehetséges.
 
Vásárlói élettartamérték (CLV): a vásárlói kapcsolat pénzben kifejezett értéke, amely a vásárlói kapcsolat jövőben előre jelzett pénzáramlásának jelenértékén alapul, s amely a rövid távú haszonmaximalizálás helyett a vásárlói kapcsolatok hosszú távú ápolására összpontosít. (Farris et al., 2008)
 
ahol
 
Lehetséges élettartam- és a vásárlói érték (PLV): egy lehetséges vásárló várható értéke, amely alapján a tervezett megszerzéshez kapcsolódó kiadást csak akkor szabad megtenni a vállalatnak, ha a lehetséges élettartamérték (PLV) pozitív, ha a PLV negatív, a kiadást érdemes megtakarítani. Általában alacsony számértékű, mert a lehetséges vásárlókra, és nem a már megszerzett vásárlókra vonatkozik. (Farris et al., 2008)
 
Megszerzési és megtartási költség: egy új vásárló megszerzésének átlagos költsége, illetve egy meglévő fogyasztó megtartásának átlagos költsége. (Farris et al., 2008)
 

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave