Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


A marketingkontrolling fogalomrendszere

A marketing alapvetően a rideg tényeken alapuló racionalitás és a kreatív emocionalitás együttes talaján áll. A marketingszakemberek, a marketinget soha nem tanult vállalkozók és menedzserek egyaránt igyekeznek olyan piaci döntéseket hozni a termékekről, az árakról, az értékesítési csatornákról és a vállalkozás piaci kommunikációjáról, amelyek eredményeképpen sikeresek vagy sikeresebbek lesznek a piacokon. Ehhez szükség van egyrészt például a fogyasztók demográfiai profiljának ismeretére (racionális elem), másrészt vágyainak, érzésvilágának megértésére (emocionális elem), s aztán az elérésükhöz szükséges eszközrendszerek megalkotására (kreatív elem). Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a piaci döntések a pillanat művei. Ma döntünk, lépünk, s mire e döntésünk következményeivel szembesülünk, már hosszú idő telik el, és az időt visszaforgatni nem lehet, döntéseink negatív következményeivel nem jó szembesülni. Így vannak ezzel mindazok, akik az üzleti életben dolgoznak, azzal a különbséggel, hogy egy cég pénzügyi mutatószámait nem igazán lehet eltitkolni, így azokkal folyamatosan szembesülnek, miközben a marketingakciók, stratégiák lezáródása után viszonylag könnyű arra hivatkozni, hogy eredményességüket nehéz, sőt – sokak szerint – lehetetlen jól mérni, éppen ezért nincs is szükség meghatározásukra. E vélemények mögött természetesen meghúzódik a tulajdonos büszkesége, a kudarc bevallásától való félelem éppúgy, mint a marketingmenedzserek munkahelyféltése, akik – tartva az elbocsátástól – inkább a marketingteljesítmények mérésének lehetetlenségét hangsúlyozzák.

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave