Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Félúton a testcentrikus és testsemleges realizációs elméletek között

Jelen projektben tehát egy mérsékelten anyagfüggetlen vagy – ahogy a szakirodalom hivatkozik rá – „testsemleges” (body neutral, Gallagher 2011) álláspontot szeretnénk képviselni. Eszerint az anyag konkrét, specifikus típusa nem lehet akadálya a tudat realizációjának, ha bizonyos – még oly finom – formális és általános kauzális feltételek teljesülnek. A szóban forgó sajátos anyagtípus azonban hatással lehet, és elvileg hatással is kell, hogy legyen a tudat realizációjához szükséges minden formális és általános kauzális feltételt teljesítő anyagi rendszer által realizált fenomenális tudatosság jellegzetes, egyedi fenomenalitására, minőségi karakterére. Úgy gondoljuk, többek között négy érvet is fel lehet hozni a mérsékelten anyagfüggetlen vagy testsemleges realizációs tézis mellett. Ezek közül az első kettő speciálisan a fenomenológiai attitűdben vethető fel, a második kettő pedig a harmadik személyű perspektívából.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave