Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Reprezentációs készségek versus anyaggal való foglalatosság

Merlin Donald Az emberi gondolkodás eredete című, eredetileg 1991-ben megjelent könyvében a következőket olvashatjuk: „Hipotézisem lényege az, hogy a modern emberi elme a főemlőselméből fontos adaptációk sorozatán keresztül alakult ki, melyek mindegyike egy új reprezentációs rendszer megjelenéséhez vezetett” (Donald 2001: 14; kiemelés tőlem). Donald a társas agy (social brain) hipotézisére alapozva a kognitív kapacitás evolúcióját a reprezentációs készségek fejlődésével magyarázza. Ennek megfelelően beszélhetünk epizodikus, mimetikus, mitikus, végül teoretikus kultúráról. Az „epizodikus” jelző az emberszabásúakra jellemző, szituációhoz és jelenhez kötött eseményreprezentáció szintjét jelöli. Az epizodikus memória reprezentációs szintjén – amely reprezentáció lényegében csupán az individuumba zártan jelentkezik – a társas szerveződés más módon (mondjuk kémiai anyagok kibocsátása révén) lehetséges. Az epizodikus memória kiegészülve a mimézissel, azaz a mimetikus reprezentáció képességével – ami már lehetővé tesz bizonyos fokú kommunikációt – azonban már alkalmas olyan közösség létrehozására, amely speciális szerveződést, szokásokat, így identitást képes teremteni. A képi és nyelvi reprezentáció pedig lehetővé tette a mítoszok születését, ami elősegítette egyfajta közösségi orientáció kialakulását, intézmények szerveződését. A képi reprezentáció már „egy új kognitív struktúra kezdetét jelölhette”, megteremtve ezzel a lehetőséget, hogy „egy technológiai híd épül[hessen,] amely a biológiai egyént összeköti a külső emlékezeti architektúrával” (Donald 2001: 251 skk.). Ez a híd megteremtette a lehetőségét egy hatékony külső tároló rendszer, jelen esetben az írás kialakulásának. Donald rekonstrukciójában némi zavar érzékelhető a képi és a nyelvi reprezentáció időbeni prioritását tekintve. Annyit azonban tudhatunk, hogy a képi reprezentáció lehetőségét bizonyos fogalmisághoz köti, amelynek kiépülésében a nyelv nyilván fontos szerepet játszik. Ugyanakkor Donald felfogása szerint a képi reprezentáció teszi lehetővé egy olyan külső szimbolikus tároló rendszer létrejöttét, amely „a belső vagy biológiai emlékezet pontos hasonmása, nevezetesen tároló és visszakereső rendszer, mely lehetővé teszi az emberek számára a tapasztalat és a tudás összegyűjtését” (uo. 271).

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave