Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


A szituáltság tézisének meghatározása

A világra nyitott megismerő rendszer képtelen egyszerre átfogni a világ egészét. A megismerő szubjektum mindig tartózkodik valahol, a közvetlen környezetére figyelmes, és egy megismerési szituációban mindig csak a világ egy limitált szeletével állhat kapcsolatban. Ez a felismerés új szemléletet eredményezett a megismeréstudományban. E szemlélet apologétái szerint a kogníció lokalizáltsága a fizikai környezetben a testi kapacitások függvényében meghatározza a kognitív képességek kialakulását és működését. Az új szemlélet a szituált kogníció tézisében fogalmazódott meg, elsők között a megtestesült kogníció tudományára nagy hatást gyakorló, Rodney Brooks nevével fémjelzett új-robotikában (Brooks 1990). De ez a tézis a hajtóereje a Clark és Chalmers által megfogalmazott kiterjedt elme (extended mind) teóriájának is, amely azt mondja ki, hogy a kogníció kiterjed a fizikai és szociális környezetre is (Clark és Chalmers 1998). Ennélfogva a kogníció csakis az agy–test–környezet kiterjesztett rendszerében magyarázható.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave