Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


A fogalom-empirizmus korlátai

A fogalom-empirizmus erős teóriájának védelmezői szerint kivétel nélkül minden absztrakt fogalom visszavezethető az empirikus tapasztalásra. Többféle érvelési stratégiával igyekeznek mindezt bizonyítani. Az egyik az absztrakt fogalmakat definiáló vagy azokat „felcímkéző” (Prinz 2005) fogalmakat tapasztalási szituációkra vezeti vissza, és empirikus fogalmakként azonosítja. Amikor például a DEMOKRÁCIA fogalmát próbáljuk elmagyarázni egy, a fogalmat nem ismerő, diktatúrában élő embernek, olyan fogalmakat használunk, mint VÁLASZTÁS, KORMÁNYZÁS, SZAVAZÁS. Ezek a fogalmak már könnyen levezethetők tapasztalási szituációkra: tollal x-et tenni valaki neve mellé egy papíron, bedobni a szavazatokat az urnába stb. Az érvelés célja ebben az esetben tehát az amodálisnak tartott, absztrakt fogalmak levezetése perceptuális fogalmak hálózatán keresztül, egészen a szituált tapasztalás szimulációjáig.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave