Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


A testesültség kognitív nyelvészeti előzményei

A kognitív nyelvészek egyik forrása Rosch munkássága (Rosch 1978), aki azt mutatta ki, hogy a fogalmi kategóriák nem „kategorikusan”, hanem egy-egy prototípus köré szerveződnek, ahol a kategóriatagok nem – fekete-fehér módon – vagy tagjai egy adott kategóriának, vagy nem, hanem csupán jobb-rosszabb példányai annak (a veréb1 tipikusabb madár, mint mondjuk a pingvin). Ennek analógiájára Lakoff (1987) szerint nyelvi kategóriák sem léteznek (mint ige vagy főnév, vagy bármilyen szabály), hanem minden folytonos átmenetekben oldódik fel, amit a nyelvi tapasztalat és előfordulási gyakoriságok kereteznek csupán. Ezzel szemben Chomsky éppen azzal vált (először) híressé, hogy rámutatott: gyakoriságok és együttjárások (lényegében Markov-láncok) segítségével a nyelv nem ragadható meg. (Ennek alapján a számítógépek sem taníthatók meg a nyelvre, még ha az utóbbi évtizedben sikerült is viszonylag hatékony fordítórendszereket fejleszteni – ahonnan mindannyian ismerhetjük a gépi fordítás és enyelvfeldolgozási modell korlátait.) A nyelv szeriális médiumát elménk hierarchikus struktúrákba rendezi, ami nem következik a bemenet – a szavak – sorrendjéből. Ahogy olykor Chomsky is, Lakoff gyakran egyszerűen figyelmen kívül hagyja a kritikai észrevételeket, struccpolitikája pedig igen sikeresnek bizonyult nem csupán hívei, a közvélemény és a tudományfinanszírozók, de a tudósközösség kísérleti kutatással nem foglalkozó köreiben is.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave