Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Neobehavioristák egymásra találása: testesültség és konnekcionizmus

A metafora neurális elmélete mellett Lakoff „bizonyítékként” olyan idegtudományi érveket hoz, amelyek valójában hipotézisek (Lakoff 2014), mi több, ezek az érvek valójában nem kísérleti eredményeken, hanem komputációs modellezésen alapulnak (pl. Feldman és Narayanan 2004), vagyis szó sincs szó szerinti idegtudományról. Bár a neurális hálókon alapuló konnekcionista modellek igen fontos forrásai az elmeműködés megértésének (Rumelhart és McClelland 1986), távolról sem arról van szó, hogy azért, mert egy adott neurális modell az emberi viselkedéshez hasonló működést produkál, bizonyítva lenne, hogy az emberi agy is valóban éppen olyan módon funkcionál. Az efféle konnekcionista hálókat finoman szólva is túlzás neurális működésként feltüntetni, ugyanakkor a jelenség jól rámutat arra, hogyan fonódnak össze a kognitív tudomány második hullámának „ellenforradalmi” áramlatai. A konnekcionista modellezés eliminativista fősodra évtizedek óta azzal van elfoglalva, hogy a nyelvet szabályok és szavak nélkül, az elmét komputációk és reprezentációk, az agyat pedig műveletek és változók nélkül írja le (Marcus 2001). A manapság használt neurális modellezés, gépi tanulás (machine learning), illetve deep learning kifejezések csupán nagyobb komputációs erővel bíró, de azonos elveken nyugvó változataira utalnak. Ez a megközelítés Chomsky, Miller, Bruner, Simon és Newell munkáival fordul szembe, akik az 1950-es évektől kezdve újra tudományos vizsgálódás tárgyává tették az elme tartalmait – ezért forradalmi a kognitivizmus, a behaviorizmus „sötét középkora” után –, és ismét beemelték az elme tanulmányozásának tudományába a láthatatlan (szellemi) mozgatóerőket (műveleteket és reprezentációkat), amelyeket ismét legitim lett kifinomult modellekkel leírni (akár a gravitációt a fizikában) (Pléh 2010).

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave