Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Kognitív metafora elmélet: a metafora mint híd az absztrakcióhoz

A másik ok, amiért a metaforák kiemelt szerepet játszanak a testesültség világában, az, hogy őket hívják segítségül a fogalmi-nyelvi absztrakció magyarázatához. Az elvont fogalmak és az absztrakt jelentéssel bíró szavak (pl. „igazság”, „szépség”, „erény”) magyarázatát a testesültség hívei is indokoltnak tartják, de empirista mintára észlelési-cselekvési fogalmakból képzelik el felépíteni őket – és úgy gondolják, ehhez metaforikus leképezésekre van szükség. Lakoff és Johnson kognitív metafora elmélete szerint a hétköznapi nyelvben azért olyan gyakoriak a metaforikus kifejezések („ragyogó ötlet”, „forró ölelés”), mert a fogalmi rendszer és gondolkodásunk metaforikus szerveződésű (Lakoff és Johnson 1980). Amint a látható világon túli, elvont gondolatokról vagy érzelmekről kezdünk beszélni, nyelvünk egyből képletes lesz: valójában ekkor is az érzékekre utaló kifejezéseket hívjuk segítségül, mert csak testi tapasztalataink alapján tudjuk elképzelni e láthatatlan dolgokat. Az elméletekről például úgy beszélünk, mintha épületek lennének („kártyavárként dőlt össze az érvelése” vagy „megalapozatlan volt a gondolatmenet”): gondolkodásunk hátterében metaforikus fogalmi leképezések lapulnak (az elméletek épületek), ahol forrástartományok (az épületek) fogalmi struktúráját szisztematikus leképezéseken keresztül vetítjük a céltartományokra (az elméletekre). Enélkül sem tartalma, sem struktúrája nem lenne az elméletek megfoghatatlan fogalmának, és ezért van, hogy ha beszélni akarunk róluk, valójában mindig a könnyen elképzelhető épületekre kell gondolnunk.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave