Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Tükörneuronok

A testesült elméletek egyik kedvenc bizonyítéka a tükörneuronok léte. A tükörneuronok olyan idegsejtek, amelyek emberek és emberszabású majmok agyában egyaránt megtalálhatók. Sajátosságuk, hogy akkor is tüzelnek, ha egy adott cselekvést mi magunk hajtunk végre (például megfogunk egy almát), és akkor is, ha valaki mást figyelünk meg e cselekvés közben (Gallese et al. 1996, Rizzolatti és Craighero 2004). A tükörneuronok egyik felfedezője és nagy kutatója, Gallese – Lakoff társszerzője – amellett érvel, hogy ez a mozgatórendszerben megfigyelhető idegi mechanizmus a magas szintű szociális kogníció magyarázó elve is (Gallese 2008, Gallese és Goldman 1998). A javaslat szerint, mivel saját mozgatórendszerünk aktiválódik akkor is, amikor másokat figyelünk meg cselekvés közben, a mozgatóidegek kisülési mintázatából, a cselekvés formájából annak célját is kikövetkeztetjük, vagyis a cselekvő szándékába nyerünk betekintést.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave