Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Az elme nem „megtestesült”, hanem „testi” vagy „testbeli”

Nincs olyan illúzióm, hogy bármilyen érveléssel meg lehet változtatni egy kialakulófélben lévő nyelvhasználatot, de a „megtestesült elme” kifejezés mint az „embodied mind” magyarítása, rettenetes választás. Noha az embodied mind teoretikusai sokfélét mondanak tárgyukról, abban kivételesen egyetértenek, hogy az embodiment nem valamiféle esemény, ami egyszer csak megtörténik az elmével. Márpedig a megtestesülés éppen ilyen asszociációkat kelt. Mintha az elme valamikor testetlen lett volna, mígnem bekövetkezett a megtestesülés eseménye, ahogyan a logosz testté lesz, inkarnálódik János prológusában. A „megtestesült elme” betű szerint hű fordítása az „embodied mind”-nak, amely a latin incorporare vagy incarnare alakok mintájára képződött, és annyiban is rokona ezeknek, hogy szintén van „megvalósult” vagy „konkretizált” jelentésárnyalata (például a „maga volt a megtestesült ártatlanság” vagy a „Petőfi az ellenállás szellemét testesítette meg” kifejezésekben). Ám a kiküszöbölhetetlen vallási konnotációk és az ugyancsak makacs időbeli eseményjelleg miatt nagyon félreviszi azt az asszociációs horizontot, amely az „embodied mind” körül helyezkedik el. Ha valami fontosat mondunk azzal, hogy az elme embodied, akkor azt mondjuk, hogy lényegileg ilyen, mindig is ilyen volt, nem is lehet másmilyen, és ez nem függ semmilyen misztikus történéstől.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave