Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Mentális képek

Egy további, komoly bizonyítéknak tekintett példa maga a képzelet-vita, amelyben Kosslyn azt az álláspontot képviseli, hogy a képzelet analóg a percepcióval, a mentális reprezentációk pedig a képzelettel (Kosslyn 1994). Vagyis a mentális képek téri reprezentációkon nyugszanak, képszerűek (hosszokat és szögeket tartalmaznak), és amit lelki szemeink előtt látunk, az maga a mentális működés ikonikus nyersanyaga. Pylyshyn ezzel szemben arra világított rá, hogy a vizuális területek képzeleti tevékenység során mutatott aktivitása nem bizonyítja sem oksági szerepüket, sem a reprezentációk képi természetét (Pylyshyn 2003). Sőt, igen erős bizonyítékok állnak rendelkezésre mind a képzelet, mind a látás közvetlen, ikonikus reprezentációja ellen, és ha más nem, annyi egészen bizonyos, hogy az efféle eredmények nem zárják ki a szimbolikus mentális reprezentációk létét. További megoldhatatlan rejtvénye az ikonikus, képi lenyomatokon megvalósuló látásnak és képzeletnek a homunkulusz-probléma: amikor az elmében létrejön egy kép, azt egy további szereplőnek kellene leolvasnia, hiszen a látvány látványa jön létre az agyban, akár a moziban, ezért szükség van egy nézőre – de az ő fejében vajon mi történik, egy további néző ül? Az efféle végtelen regresszióra számos példa van a filozófiában, megnyugtató megoldás a látás esetében azonban nem született. Az a megfigyelés tehát, hogy vizuális területek aktiválódnak a képzeleti tevékenység során, nem bizonyítja, hogy a reprezentációk képiek vagy ikonikusak lennének, ahogy a testesültség állítja.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave