Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Szenzomotoros nyelv

A testesültség egyik központi érve, hogy a nyelvhasználat során működésbe lépnek a testi érzékelő-mozgató rendszerek: például a kézre utaló szavak („fog”, „markol”) a kéz mozgató területeit, a lábra utaló szavak („rúg”, „lép”) pedig a láb mozgató területeit aktiválják stb. (Pulvermüller 2005); így van ez az érzékekre utaló szavakkal is (Binder és Desai 2011, Fernandino et al. 2016). Pulvermüller megfigyelései és modellje szerint az efféle aktvációkat a klasszikus nyelvi agyterületek (Broca-, Wernicke-régiók) működése egészíti ki. Elgondolása szerint tehát a mentális lexikon egy alap szemantikai hálózatból és a hozzá kapcsolódó szenzomotoros aktivációkból épülne fel. Nem világos azonban, hogy a fenti eredményekből miért következne, ahogyan Gallese és Lakoff állítja, hogy nincs nyelvfeldolgozásra specializált agyi modul (Gallese és Lakoff 2005). Ebben az esetben meg kellene tudniuk magyarázni, miért tud a nyelvi képesség szelektíven sérülni, pláne úgy, hogy közben a szenzomotoros rendszerek érintetlenek maradnak, illetve hogy a szenzomotoros rendszer sérülése miért nem okoz nyelvi zavarokat (Mahon és Caramazza 2008). Kettős disszociációról van itt szó, ami a független agyi rendszerek klasszikus bizonyítéka. Szemantikus demenciában a betegek nem tudják megnevezni – mondjuk – egy csirke képét, miközben (vizuális) tulajdonságait pontosan le tudják írni; apraxiában pedig meg tudják nevezni a kalapácsot, és felismerik használatának mímelését, de nem tudnak beverni vele egy szöget. Vagyis a két rendszer nem határozza meg egymás működését. Hasonlóan, a Williams-szindrómás gyerekeknek, akiknek téri gondolkodása sérült, nincsenek gondjaik a téri nyelv használatával (Lukács et al. 2007).

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave