Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


A testesültség hozzájárulása a kognitív tudományhoz

Összességében elmondhatjuk, hogy a testesültség sokak számára nagy hatású és izgalmas újrafogalmazása a főként brit empiristák által felvetett, érzéki tapasztalatokon alapuló fogalmi működésnek és elmefelfogásnak, amely ugyan nem tagadja a mentális reprezentációk létét (Evans et al. 2007), de tagadja azok szimbolikus jellegét, és a kogníciót a cselekvő-észlelő agyi rendszerek ikonikus tartalmaival igyekszik feltölteni. Ezzel azonban kénytelen lemondani a komputációs mentális műveletekről is, és az empiristák és behavioristák asszociácionista tanaihoz tér vissza. Mindezt a nyelvre is kiterjeszti, sőt a nyelvi formák (metaforák) alapján kívánja megmagyarázni az absztrakt fogalmakat, mert a metaforikus leképezések tennék lehetővé, hogy mindazt, amit elvont gondolkodásként, szubjektíve érzékelünk, a percepció és a testi tapasztalás töltse fel tartalommal. A nyelv efféle teljesen metaforikus értelmezését (minden metafora, ami nem a közvetlen tapasztalatra vonatkozik) a metaforák teljesen szó szerinti értelmezésével kombinálja (valójában minden metafora tapasztalati és élménytartalma mentén értelmezendő), miközben azt hirdeti, hogy a nyelvet végre a kogníció egészébe (észlelés, emlékezet stb.) illeszti be (Evans et al. 2007, Kövecses és Benczes 2010). Ebbéli törekvésében azonban éppen hogy igen szelektíven tárgyalja a kognitív pszichológia és az idegtudomány kísérleti eredményeit, illetve a modern tudományfelfogással szemben nem a cáfolhatóságot, hanem az igazolást keresi – és véli felfedezni – kutatási programjában. Ebben az értelemben gyárt hipotézisek helyett axiómákat.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave