Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Tudattalan és test a klasszikus hagyományban

A modern filozófia Descartes-tól Husserlig elsősorban tudatfilozófia. A tudatfilozófia számára azonban állandó kísértő árnyékként jelen van a kérdés, hogy az önevidens módon hozzáférhető tudati aktusainkon túl vannak-e tudattalan gondolataink, képzeteink, emlékeink. Descartes a képzeteinket még egyértelműen tudatos képzetekként gondolja el; Leibniz az első, aki felteszi és tapasztalati szinten igazolja is tudattalan képzetek tudatbeli jelenlétét. A tudattalan képzet lehetősége nála a végtelenül kicsi fogalmához, az infinitezimális számítás által kezelhetővé tett végtelen oszthatóság gondolatához kapcsolódik. A petites perceptions, vagyis az apró észleletek fogalma a küszöb alatti észlelés jelenségét ragadja meg: minden észlelésünk végtelenül sok apró (önmagában nem észlelt) észleletből tevődik össze.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave