Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Freud és a szimbolikus tudattalan

Freud mindhárom koncepciót elutasítja, és a tudattalan egy egészen új megközelítését dolgozza ki. A jelen gondolatmenet szempontjából elméletének legfontosabb mozzanata az, hogy a tudattalan jelenségeket egyértelműen a psziché szférájához kapcsolja, és elválasztja a testi létezés dimenziójától. A tudattalan Freud pszichoanalitikus elméletében mindig szimbolikusan szerveződik, nem pedig szomatikusan meghatározott. Ez az egyik döntő különbség a korábbi tudattalanfelfogásokkal szemben. A freudi pszichoanalízis két alapvető belátását érdemes most kiemelnünk. (1) A tudattalan nem testi jellegű rendszer, hanem sajátos pszichés működésmód. Vagyis nem a tudattal szembeállított testi, természeti, biológiai meghatározottságból érthetjük meg – ahogy például Schopenhauer és Nietzsche, Eduard von Hartmann vagy Brentano is gondolta –, hanem szigorúan a psziché működésmódja felől. A tudattalan elgondolásának középpontjában tehát nem a testi, biológiai késztetések és az ösztönerők állnak, hanem az értelem mechanizmusai: a képzet torzulása, fedése, elfojtása és az értelemmel teli reprezentáció mozgásának megértése és felfejtése. A tudattalan nem a testünkből ered, hanem a pszichéhez tartozik.1 (2) A tudattalan sajátos gondolkodási formákban működik. Más szóval a tudattalan nem kaotikus és önkényes folyamatok tárháza, még csak nem is a teremtő, művészi képzelet mozgása, hanem önálló szféra, amelyben a csak rá jellemző gondolkodási mechanizmusok határozzák meg az értelem mozgását. A tudattalan tehát nem egyszerűen a tudat ellentéte, illetve a tudat hiánya: a tudattalan folyamatoknak önálló és pozitív jellemzése lehetséges.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave