Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Exkarnáció és inkarnáció, exbodiment és embodiment ritmusai

A humán tudományok testi fordulatának felvázolása után szeretném tovább tágítani a horizontot, és megvizsgálni a gondolkodás test körüli „forgolódását”. Megpróbálom megérteni azt a dinamikát, amely arra motivál minket, hogy gondolkodás közben elforduljunk a testtől, majd újra és újra visszaforduljunk a testi tapasztaláshoz. A közvetlen testi jelenléttől való visszavonulás – amit exkarnációnak vagy exbodimentnek is nevezhetnénk – tudatos életünk velejárója, természetes kiindulása, hiszen a tudatosulás minden esetben a közvetlen testi érintettség legalább részleges zárójelezésével jár együtt. Minden tudat, tudatosulás – bizonyos fokig – „testetlenülés”, kivonulás a testi átélésből, kihúzódás az érzéki reszponzivitás mindent betöltő közvetlenségéből, eltömítettségéből. Kivonulunk látható testünk barlangjából, és visszahúzódunk tudatunk, szabadságunk láthatatlan üregeibe, majd onnan újra és újra visszatérünk a testérzékelésbe (Merleau-Ponty 1964/2006: 260). Ez az exkarnációs–inkarnációs mozgás olyan pulzálás, önreflexív elevenség, amely sajátos dinamikával, ritmussal rendelkezik. A túlnyomó testi tapasztalatok, érintettségek átmeneti háttérbe tolása, zárójelezése nélkülözhetetlen a szimbolikus kulturális tartalmak, a szellemi integritás felépüléséhez, rétegződéséhez. Ha azonban túl jól sikerül a testtapasztalatok redukciója, és nem követi integrációs törekvés, destruktív személyes és személyközi folyamatok generálódnak. A tudat felértékelése a test alkotó vágyainak, érintettségeinek elismerése nélkül a saját és idegen élet kiürítését, kifosztását eredményezi.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave