Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


A test mint velünk született komplexus

Vajon mi rángatja a gondolkodást ide-oda a test körül? Merleau-Ponty úgy fogalmaz, hogy a test egyfajta „velünk született komplexus”, amelytől a kontrollra, rendszerezésre törekvő tudat menekülni próbál (Merleau-Ponty 1945/2012: 106). Tudatos lényünknek kezdenie kell valamit testi mivoltunk mérhetetlen kiszolgáltatottságával, amit se kiköpni, se lenyelni nem tudunk, mert ennek a dinamikának az erőterében élünk. Nem csupán a testi gyönyöröknek és agresszióknak, Erósznak és Thanatosznak, a végességnek és a kitett hús szenvedéseinek vagyunk kitéve. Ki vagyunk szolgáltatva a testi reszponzivitásban gyökerező, tudatos intencióinkat megelőző értelemképződéseknek is. Freud szerint az én a testből jövő tudattalan ösztönkésztetésektől való elhatárolódásban képes felbukkanni, a testi kiszolgáltatottságtól távolságot teremtve tud differenciálódni (Freud 1930/1982). Önnön testi kitettségünkkel összetalálkozni nem csak érzéki létünk osztatlan „gyönyör-valóságának” átélését jelenti (Merleau-Ponty 1964/2006: 286), a test eredeti affektivitása, pátosza olykor tüske szúrásához vagy csípéshez hasonlatos (Waldenfels 2011: 4). Arra késztet minket, hogy visszaránduljunk, elhúzódjunk, visszahőköljünk tőle; integritásunk megőrzése érdekében el kell határolódnunk túlzásaitól. Kristeva egyenesen úgy fogalmaz, hogy a test maga az „őselfojtás” (Kristeva 1990/1996: 175). A testi-affektív kitettség nyugtalanítóan érintetté tesz minket saját hús-vér életünkben és mások hús-vér életében. Ezt a „test-komplexust” a Covid-válság még láthatóbbá teszi: az egyik oldalon maga a test, a testi közelség jelent fenyegetést, a másik oldalon pedig a testi reszponzív élmények hiánya okoz szenvedést. A számítógépek sáncai mögé visszahúzódva nélkülöznünk kell a testközi értelemképződések mindennapi megerősítéseit – meg vagyunk védve, de el vagyunk távolodva elemi emberi forrásainktól. A testi kitettség az egyik oldalon túl sok, a másikon túl kevés. Hogyan tudunk kimenekülni ebből a kettősségből? Egyáltalán van-e menekülés? Merleau-Ponty szerint nem lehet teljesen elmenekülni, sem a testtől, sem a testet távolító, intencionáló tudattól. „Létből csak létbe” menekülhetünk, egyik állapotot a másikkal szemben választjuk, „s így mindegyiket állítjuk”; csak meglazítani tudjuk az intencionalitás szálait, de nem szakíthatjuk el teljesen (Merleau-Ponty 1945/2012: 389).

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave