4. Az alkalmazkodás mindennapjai – az öngondoskodás feladatai

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy krónikus betegséggel való együttélés esetén az egyénnek számos feladattal kell szembenéznie: a gyógyszerelés, az életmódbeli változtatások, a tünetek változásának követése, a hosszú távú szövődmények megelőzése mind az egyén mindennapi felelősségvállalását igénylik. E feladatokat összefoglalóan a betegséghez kapcsolódó szelfmenedzsmentnek vagy öngondoskodásnak nevezhetjük. Kutatások [204] sora igazolja, hogy azok a betegek, akik megfelelően menedzselik betegségüket (egészséges étrendet folytatnak, rendszeresen mozognak, követik a gyógyszeres előírásokat stb.), jobb fizikai állapotról számolnak be: kevesebb tünetet észlelnek magukon, jobb a funkcionális kapacitásuk, és kevesebb panaszt észlelnek. Ennek ellenére a betegeknek csak igen kis százaléka követi a terápiás előírásokat, ami feltételezi, hogy nehézséget jelenthet számukra az új szokásoknak, viselkedésmódoknak a mindennapokba illesztése. A mindennapi öngondoskodás valóban idő- és energiaigényes feladat, és a beteg személy rövid távon nem mindig érzi annak pozitív hatását akár a szomatikus, akár a pszichés állapotát tekintve. Ahogy erről már szó esett, pszichés állapotok – mint például a depresszió és az azzal gyakorta együtt járó energia- és motivációhiány – megnehezíthetik a beteg személy öngondoskodását, miközben a terápiás előírások be nem tartása miatti önvád, akár tehetetlenségérzés visszahatva tovább fokozhatja a negatív érzéseket. Ezzel szemben azok a betegek, akik képesek a betegséghez történő mindennapi alkalmazkodás feladatait megfelelően teljesíteni és (jelentős) részben ennek nyomán jó pszichés státuszról és hangulati állapotról számolnak be, inkább törekednek betegségük menedzselésére és a szükséges életmódbeli változtatások kivitelezésére, ami aztán pozitívan visszahat hangulati állapotukra is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A betegek öngondoskodó képességének növelését célzó intervenciók alapja gyakorta a betegséghez és az annak kezeléséhez kapcsolódó információk átadása. Ez a megközelítés azonban nem veszi figyelembe a betegek szubjektív betegségelméleteit, a kezeléssel kapcsolatos meggyőződéseit vagy a szelfmenedzsment feladatainak mindennapokba való beillesztésének nehézségeit. Ennek okán a pusztán információátadásra épülő intervenciók hatékonysága gyakorta igen alacsony. [205]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A következőkben bemutatjuk azokat az életmódbeli szempontokat és ajánlásokat, amelyek szem előtt tartása hangsúlyosan javasolt a koszorúér-betegséggel élők számára. Szó esik továbbá azokról a mindennapi változásokról, amelyeket a koszorúér-betegséggel élő személy betegsége okán megtapasztalhat, és ismertetjük azokat a tanácsokat és irányelveket, amelyek támpontot jelenthetnek e változásokkal való megküzdéshez. E tényezők és feladatok, valamint azok menedzselése alapvető elemei a betegek mindennapi öngondoskodásának és a koszorúér-betegséghez történő alkalmazkodásnak.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave