Tóth József (szerk.)

Jövőformáló humán tudományok


Tüntetések, megmozdulások

A különböző helyeken tüntető tömegek, ellenálló csoportosulások karhatalmi jellemzésében nagy fokú hasonlóság figyelhető meg, akárhol is járunk az országban. A kalocsai járás területén a széthordott fegyverek a „huligánok, cigányok, ellenforradalmárok és gyerekek kezében voltak”,1 Győrben a hangadó szerepet „huligán, cigány, diák, hortista stb. egyénekből összeverbuválodott egyének töltötték be”.2 Kecskeméten 1956. december 11-én „diákokból, munkásokból és cigányokból 10-12 óra között mintegy 6-700 fős tömeg gyűlt össze” a Kossuth-szobor környékén – a karhatalom a szovjet alakulatokkal együtt oszlatott, géppuskasorozatokat leadva.3 A tömeg részeit alkotó csoportok állandó, egymás mellé kapcsolt megnevezései (cigány, diák, huligán) a pufajkások ellenségképét, előítéletességét tükrözték, és érdekes további kérdéseket vetnek fel. Az ötvenes évek nyilvánosságában nem nagyon jelent meg a cigány/roma népesség (Majtényi–Majtényi, 2012: 34–35), ezzel szemben a huligánok állandóan felbukkannak a korabeli diskurzusokban, mint a nyugati befolyás által megfertőzött, tévútra vezetett fiatalság képviselői, akik ellen harcolni kell (Horváth, 2009). Ami összeköti őket, az marginalizált, a társadalom peremén lévő pozíciójuk, azt sugallva, hogy 1956 és a diákság részvétele az „ellenforradalomban” hasonló módon egy kisebbség antiszociális működésének eredménye, megjelenési formája.

Jövőformáló humán tudományok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 803 4

A Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottsága Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottságával közösen adott otthont 2020. november 9–10-én a Magyar Tudomány Ünnepe 2020 tiszteletére rendezett „Jövőformáló humán tudományok” című kétnapos nemzetközi tudományos konferenciának. A Kar tudományos konferenciája ezen központi gondolat köré szerveződött, kiemelve a tudomány rendszerközpontú szemléletét. Az elhangzott előadások megmutatták, hogy a nyelv-, az irodalom- és a kultúratudomány, az interkulturális germanisztika és a fordítástudomány, valamint a nevelés- és a társadalomtudomány mely területeken haladta meg korábbi eredményeit, azok mennyire váltak a tudomány stabil, időtálló értékeivé. A folyamatos jövőképformálás állandó perspektíva- és paradigmaváltással jár együtt, mindeközben új és újabb tudományos módszereket alkalmazva. Az adott tudományterületeken az ezekkel együtt járó szemléletváltozás, illetve annak előrevetítése volt a konferencia központi témája. A tudományos eredményeket felhasználók számára így adott a közeljövőben a fejlődés folyamatos fenntarthatósága és ezzel együtt újabb és újabb tudományos eredmények létrehozása. A tudományos konferencia azt az értékrendet hirdette, miszerint az anyanyelvre és idegen nyelvre épülő, versenyképes tudás formálása a társadalmi fejlődés szempontjából alapvető nemzeti érdek. A „Jövőformáló humán tudományok” mottó minden, digitális világunkban a Karon művelt tudományterület kutatójának legfőbb motivációját is hangsúlyozza, amellyel előbbre viheti a tudomány fejlődését, adott esetben megváltoztathatja az emberek gondolkodásmódját és így az emberek életét is. A több szekcióban elhangzott huszonöt hazai és külföldi kutató előadása mellett külön szekcióban tizenöt előadással helyet kaptak a Többnyelvűségi Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorandusz hallgatóinak a témához kapcsolódó kutatási eredményei is.

Jelen tanulmánykötet, amely nem a konferencia köteteként szolgál, az elhangzott szerteágazó kutatási témák azóta tovább érlelt gondolatainak bemutatására koncentrál. A kötet betekintést enged a Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar intézeteiben folyó jövőformáló kutatómunkába, amelyet a különböző tudományágak – a nyelv-, az irodalom- és a kultúratudomány, valamint a társadalom- és a neveléstudomány – egymásmellettisége és egymáshoz kapcsolódása jellemez. A tanulmányok megmutatják a különböző diszciplínák jövőformáló és így az egyes tudományterületek fejlődését előrevetítő erejét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth_jovoformalo-human-tudomanyok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave