Tóth József (szerk.)

Jövőformáló humán tudományok


Netzwerke

Beim Film und Fernsehen bleibt die Medienproduktion und die Unterhaltungsindustrie nicht stehen. Es ist eine Generation aufgewachsen, die vielleicht die vier Wände des Heims gar nicht zu verlassen braucht. Sie braucht nicht einmal fernzusehen oder ins Kino zu gehen, sondern einfach nur das Smartphone in der Hand zu halten und Spaß zu haben. Kinder und Jugendliche stellen eine attraktive Konsumentengruppe dar, für sie gilt das Internet als zentrales Unterhaltungs- und Kommunikationsmedium.1 Die Welt der Influencer ist da, Tausende von Jugendlichen verbringen die Zeit damit, dass sie in unterschiedlichen sozialen Netzwerken Influencer verfolgen, die in den meisten Fällen gar kein ästhetisches Talent zu besitzen brauchen, sondern in Kurzvideos Ausschnitte aus ihrem Leben postieren und auf diese Weise ihr Publikum amüsieren und sehr viel verdienen. Sie repräsentieren eine Welt, die für sie Alltag ist und erwecken den Schein der Zugehörigkeit beim Publikum. Die Zuschauer haben das Gefühl, dabei zu sein. Diese Produktivität zieht auch Kreativität mit sich, aber das lässt sich nicht mit der schöpferischen Kreativität eines Schriftstellers, Regisseurs und Schauspielers vergleichen. Bei Influencern braucht der Zuschauer kein kompliziertes Verstehenspotenzial, während bei Buch und Film auch das Interpretationspotenzial des Lesers und des Zuschauers angeregt wird. Das Phänomen „Influencer“ ragt mittlerweile durch das Generieren von Fans in wichtigen Plattformen wie Instagram oder Tik-Tok heraus und bestimmt enorm die Kultur.2

Jövőformáló humán tudományok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 803 4

A Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottsága Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottságával közösen adott otthont 2020. november 9–10-én a Magyar Tudomány Ünnepe 2020 tiszteletére rendezett „Jövőformáló humán tudományok” című kétnapos nemzetközi tudományos konferenciának. A Kar tudományos konferenciája ezen központi gondolat köré szerveződött, kiemelve a tudomány rendszerközpontú szemléletét. Az elhangzott előadások megmutatták, hogy a nyelv-, az irodalom- és a kultúratudomány, az interkulturális germanisztika és a fordítástudomány, valamint a nevelés- és a társadalomtudomány mely területeken haladta meg korábbi eredményeit, azok mennyire váltak a tudomány stabil, időtálló értékeivé. A folyamatos jövőképformálás állandó perspektíva- és paradigmaváltással jár együtt, mindeközben új és újabb tudományos módszereket alkalmazva. Az adott tudományterületeken az ezekkel együtt járó szemléletváltozás, illetve annak előrevetítése volt a konferencia központi témája. A tudományos eredményeket felhasználók számára így adott a közeljövőben a fejlődés folyamatos fenntarthatósága és ezzel együtt újabb és újabb tudományos eredmények létrehozása. A tudományos konferencia azt az értékrendet hirdette, miszerint az anyanyelvre és idegen nyelvre épülő, versenyképes tudás formálása a társadalmi fejlődés szempontjából alapvető nemzeti érdek. A „Jövőformáló humán tudományok” mottó minden, digitális világunkban a Karon művelt tudományterület kutatójának legfőbb motivációját is hangsúlyozza, amellyel előbbre viheti a tudomány fejlődését, adott esetben megváltoztathatja az emberek gondolkodásmódját és így az emberek életét is. A több szekcióban elhangzott huszonöt hazai és külföldi kutató előadása mellett külön szekcióban tizenöt előadással helyet kaptak a Többnyelvűségi Nyelvtudományi Doktori Iskola doktorandusz hallgatóinak a témához kapcsolódó kutatási eredményei is.

Jelen tanulmánykötet, amely nem a konferencia köteteként szolgál, az elhangzott szerteágazó kutatási témák azóta tovább érlelt gondolatainak bemutatására koncentrál. A kötet betekintést enged a Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar intézeteiben folyó jövőformáló kutatómunkába, amelyet a különböző tudományágak – a nyelv-, az irodalom- és a kultúratudomány, valamint a társadalom- és a neveléstudomány – egymásmellettisége és egymáshoz kapcsolódása jellemez. A tanulmányok megmutatják a különböző diszciplínák jövőformáló és így az egyes tudományterületek fejlődését előrevetítő erejét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth_jovoformalo-human-tudomanyok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave