Jászberényi Melinda, Boros Kitti, Miskolczi Márk (szerk.)

Vonzerőfejlesztés a kulturális és aktív turizmusban


Bevezetés

A NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. egy közel 600 fős, állami tulajdonban álló gazdasági társaság. A társaság vagyonkezelésében álló ingatlanok, illetve az általa fejlesztett helyszínek kiemelt örökségi értékeire tekintettel a jelentős műemlék-szakmai háttérbázis megkerülhetetlen szaktudás és tapasztalat szempontjából. Örökségvédelmi szakemberek, kutatók, építészek, tájépítészek, restaurátorok segítik a feladatellátást. Minden egyes fejlesztési projekt megkezdését nagyon alapos kutatómunka előzi meg. A helyszín, az épületegyüttes kutatása és műszaki vizsgálata is megtörténik, feltárják az épületek múltját, amelynek része a helyszínépítés periódusainak az áttekintése, az építtetők, valamint a későbbi birtokosok történelmi kutatása, felhasználva hiteles levéltári forrásokat is. Gyakran felhasználják a helyi közösségek tagjainak visszaemlékezéseit, időnként az apáról fiúra szálló történetekből is nagyon sok információ derülhet ki. Ennek kapcsán gyakran kerülnek elő a padlásokról, pincékből olyan műtárgyak vagy műtárgytöredékek is, amelyeket a kastélyok második világháború alatti kifosztása előtt próbált meg a helyi lakosság megmenteni. Itt jegyzendő meg, hogy a társaság műtárgyvásárlási programmal is támogatja az értékmentést. Az alapos kutatómunka után jön a tervezés, a tematika kialakítása és az épületek funkciójának meghatározása. Minden helyszín más; történelmi családok régi épületeiről beszélünk, ezért mindenhol meg kell keresni azt az egyedi tematikát, ami köré tartalmat, élményeket, kiállítást lehet szervezni. Az együttműködés házon belül különböző szakterületek összehangolt munkáját igényli végig a projekt során, a műszaki tartalom összeállításától a kiállítási forgatókönyv elkészítéséig, a beruházás megkezdésétől a kiállítás berendezéséig. Gazdasági szakemberek, pénzügyesek, jogászok, közbeszerzők, mérnökök, építészek sokasága működik közre. Egy nagyon komoly turisztikai marketinggel foglalkozó csapat is található a NÖF-ben, mivel ezeknek a történelmi épületeknek a fenntartása mindenképpen igényli azt, hogy a múzeumi kiállítási funkción túl más célú hasznosításban is gondolkodjunk, ezek lehetnek konferenciák, rendezvények, esküvők, de akár filmforgatások is. Van olyan kastély, ahol közel 300 hektárnyi park is található, ilyen például a dégi Festetics-kastély, ahol két nemzetközi produkciót is forgattak már korábban (NÖF 2022).

Vonzerőfejlesztés a kulturális és aktív turizmusban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 804 1

A turizmus szektort folyamatos megújulás jellemzi. A desztináció- és attrakciófejlesztés területén tapasztalható trendeket a COVID-19 pandémia is nagyban felerősítette. Az elmúlt két évben példa nélküli helyzettel szembesült társadalmi-gazdasági környezetünk, a járványügyi intézkedések (például: fizikai távolságtartás, szabadidős célú helyváltoztatások korlátozása) a tercier szektor alágazataiban, így a turizmusban is jelentős recessziót eredményeztek. A turizmus fellendüléséhez vezető út a folyamatos innovációban rejlik, melyhez elengedhetetlen az aktuális fogyasztói trendek és a jó üzleti gyakorlatok feltérképezése.

A Vonzerőfejlesztés a kulturális és aktív turizmusban című kötet mindezekre reagálva vizsgálja a szektor két kiemelkedően fontos turisztikai termékét. Noha a kulturális és aktív turizmus is széleskörben tárgyalt témakör a társadalomtudományok területén, a kötet újdonságát adja az aktuális társadalmi és technológiai trendekre való reflexió, valamint a válságkezelést elősegítő megoldások és projektek részletes bemutatása.

A kötet négy fő fejezetre osztható: A kulturális turizmus aktuális trendjei, fejlődési irányai (I.), Az innovatív vonzerőfejlesztés gyakorlati megvalósulásai a kulturális turizmus területén (II.), Az aktív turizmus aktuális trendjei, fejlődési irányai (III.), Az innovatív vonzerőfejlesztés gyakorlati megvalósulásai az aktív turizmus területén (IV.).

A trendelemző tanulmányok (1. és 3. fejezet) az elméleti alapok, valamint a vizsgált turisztikai termékek alapismérveire helyezik a hangsúlyt. Ezt kiegészítve, a gyakorlati megoldásokra összpontosító tanulmányok (2. és 4. fejezet) a jelenleg is zajló turizmusfejlesztési projektek, valamint a nemzetközi jó gyakorlatok és hazai fejlődési irányok részletes megismerését segítik elő, ezzel erősítve a tanulmánykötet gyakorlatorientált megközelítését.

A kötetben kiemelt hangsúlyt kapott a kulturális turizmus sokszínűségének bemutatása, az innovatív vonzerőfejlesztés lehetőségeinek feltárása a különböző kulturális intézmények, múzeumok, várak és kastélyok, valamint zene- és fesztiválturizmus szemszögéből. A COVID-19 világjárvány mellett a szektor értékteremtési folyamatait az egyre erősödő Ipar 4.0 megoldások is formálják, így az egyes fejezetek a különböző okos- (például: kiterjesztett valóság, virtuális valóság) és mesterségesintelligencia-alapú vívmányok szerepét is részletesen tárgyalják. A kötetben olyan alternatív, korábban kevéssé tárgyalt témakörök is helyet kaptak, mint például a folyami szállodahajó-turizmus sajátosságainak bemutatása, a modern zarándoklatok turizmusélénkítő szerepe vagy az etnikai turizmus újonnan kibontakozó szolgáltatásai (például: thanaturizmus, gasztroturizmus).

Az elmúlt években egyre erősödő utazási motivációvá vált az autentikus, természetközeli élményszerzés, mely indokolja, hogy a kötetben kiemelt szerephez jusson az aktív turizmus valamennyi alágazatának bemutatása. A turisták érdeklődése az egyedi, fizikai aktivitást igénylő, természetközeli és mindemellett környezeti szempontból is fenntartható turisztikai termékek felé irányul, melyre a szektor szereplőinek is reagálnia kell. Ennek sikeres módjait az aktív turizmus legkülönbözőbb területeinek szakértői ismertetik, így a kötetben átfogó képet adunk a gyalogos természetjárás, a kerékpáros turizmus, a vízi-, sí- és lovas turizmus hazai és nemzetközi sajátosságairól. A témakört tovább színesítik a desztinációszemléletű esettanulmányok is, melyek elsősorban a magyarországi (például: Dunakanyar, Szigetköz) termékfejlesztési lehetőségeket tárgyalják.

Kiadványunk alapul szolgálhat a kulturális és aktív turizmus témaköreit felölelő, különböző képzési szintű (alap-, mester- és posztgraduális) tárgyak oktatásában. A gyakorlati példák, esettanulmányok sokszínűsége miatt pedig a turizmus területén tevékenykedő szakértők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jaszberenyi-boros-miskolczi-vonzerofejlesztes-a-kulturalis-turizmusba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave