Tőzsér János

Metafizika


Az oksági elmélet körben forgó

Az oksági elmélet körben forgó, méghozzá többféleképpen is az. Nézzük a leggyakrabban emlegetett körben forgást! (1) Az oksági viszonyok relátumai az események. (2) Az oksági viszony fogalma – Hume óta tudjuk – magában foglalja, hogy az okok különböznek a hatásaiktól (okozataiktól). Következésképpen (3) mivel az oknak és a hatásnak (okozatnak) különböznie kell egymástól, az oksági viszony megléte már előfeltételezi, hogy az okot és a hatást (okozatot) egymástól függetlenül azonosítottuk. Ahhoz tehát, hogy oksági viszonyról beszéljünk, előzetesen rendelkeznünk kell az ok és okozat (mint események) azonosítási kritériumával, lévén meg kell különböztetnünk őket egymástól – csakhogy az események oksági elmélete szerint az eseményeket épp okaik és okozataik alapján azonosítjuk. Egyszerűbben: ha a esemény oka b-eseménynek, akkor a-t és b-t különböző eseményekként kell tudnunk azonosítani. Ezt az azonosítást azonban nem végezhetjük a és b oksági tulajdonságaira hivatkozva (például arra, hogy a oka b-nek), hiszen éppen arról van szó, hogy csak akkor mondhatjuk, hogy a oka b-nek, ha őket előzőleg mint különböző entitásokat azonosítottuk. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy a esemény és b esemény között egyáltalán oksági viszonyt tételezhessünk fel.

Metafizika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 816 3

Az, hogy vajon minden mindennel összefügg-e, a metafizika fogós kérdései közé tartozik. De akármi is legyen a válasz erre a kérdésre általában a létezőkre nézve, az biztos, hogy a metafizikai elméletekben minden mindennel összefügg. Bárhol próbálunk bejárást keresni a metafizikai problémák szövevényes világába, mindig úgy érezzük, először más és más problémák szorulnak tisztázásra. Tőzsér János könyve olyan bevezetést nyújt a metafizikába, amely ezzel a nehézséggel a lehető legsikeresebben birkózik meg. A szerző rendkívül alaposan végiggondolta, hogyan érdemes sorba rendezni az általa tárgyalt témaköröket, és a tőle megszokott kíméletlen pontossággal vezeti végig az olvasót a tulajdonságok, események, modalitás, szubsztancia, időbeni azonosság és a mentális okság különböző elméletein.

Tőzsér nagyon világosan, pontosan és rendkívül élvezetesen ír. Ha valaki tudni szeretné, hogy a mai filozófusok mit gondolnak azokról a nagy metafizikai kérdésekről, melyek Arisztotelészt, Aquinói Szent Tamást, Descartes-ot és másokat foglalkoztatták, akkor ebből a könyvből megtudhatja. A filozófia nem megtanulásra váró, jól megalapozott igazságok gyűjteménye, hanem rivális álláspontoké, mellettük és ellenük szóló érveké, s Tőzsér ilyennek is ábrázolja. Képet ad arról, hogy mit is jelent ma filozofálni. Elsőrangú tankönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tozser-metafizika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave