Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


A nemzetközi befektetésekkel létrehozott munkahelyek

A régióbeli cégek nemzetközivé válását az új munkahelyek létrehozásának oldaláról vizsgálja meg az Invest Europe – csupán két éve készített – statisztikája, amely a kockázati tőkével finanszírozott cégek munkavállalóinak számát, illetve e mutató változását követi nyomon a befektetők székhelyét alapul véve (Invest Europe, 2020c; 2021b). A Kelet-Közép-Európára vonatkozó adatok szerint 2018-ban az előző évhez képest 10,7 százalékkal nőtt a kockázati tőkével finanszírozott cégeknél létrehozott munkahelyek száma, elérve a 316 ezres számot. Ezzel 2018-ban Európában a legnagyobb növekedés a kelet-közép-európai régióban következett be. 2019-ben a létrehozott munkahelyek számának növekedési üteme a régióban azonban már csak 5,9 százalékot ért el. 2019-ben a kelet-közép-európai régió esetében a kockázati tőke által létrehozott álláshelyek közel 90 százaléka a régióbeli (többségében saját országbeli) befektetőknek köszönhetően jött létre, míg egy évvel korábban ez az arány ennél is magasabb volt. A nemzetköziesedés szempontjából különösen az az adat érdemel figyelmet, amely az egyes európai régiókból származó, de más európai régiókban befektetett kockázati tőke nyomán létrehozott munkahelyek számát jelzi. A magas hazai befektetői arány ellenére az adatok a régióban is a nemzetközi vérkeringésbe történő bekapcsolódás erősödéséről tanúskodnak, mivel a régióbeli alapkezelők által más régiókban létrehozott munkahelyek száma és a más régióbeli alapkezelők által a kelet-közép-európai régióban létrehozott álláshelyek száma egyaránt emelkedett.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave