Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Miért maradt el térségünkben a nagy gazdasági csoda?

Miért maradt el térségünkben a nagy gazdasági csoda? Miért lett úrrá Közép-Európán is az illiberális politikai és gazdasági irányzat, aminek értelmezésére közgazdászok, szociológusok és politológusok is törekednek – egyelőre inkább vitát kiváltva, semmint kétségtelen sikereket elkönyvelve. Miért veszett el Közép-Európa a liberalizmus minden válfaja számára, amikor egy évtizede többnyire még csak az volt a kérdés: miféle liberalizmus lett úrrá rajtunk (Bohle–Greskovits, 2012). A szép számú három évtizedes visszapillantás (Andreff, 2021) megjeleníti a szakma megosztottságát. Egyesek a gazdaságpolitikát, mások az elégtelen intézményépítést, ismét mások az illiberális fordulatot vagy éppen az Európai Unió tehetetlenségét említik, ami mélyülési terveinek meghiúsulásából fakadt. Ritkábban, de nem kivételként találkozhatunk a hosszú távú pályafüggőség érvével. Eszerint Közép-Európa sosem volt igazán az atlanti térség és civilizáció szerves része, annak legföljebb perifériáján vegetált. Törekedett ugyan a centrumba, ezt azonban sosem érte el teljesen (Berend, 2021; Morys, 2021). Jóindulatúbb értelmezésben Közép-Európa a Nyugat nyúlványa, arra hajaz ugyan minden lényeges elemében, de mégsem éri be teljesen egyetlen időszakban vagy síkon sem (Halecki, 1980). Ha pedig ez az értelmezés áll, akkor a „miért hagytuk, hogy így legyen?” ugyan jól hangzó, de mégsem jogos kérdés. Hiszen ha az útfüggőség ennyire egyértelműen meghatározó – és bizony a közgazdaságtanban meg a történelemtudományban is igen erős a determinisztikus szemlélet jelenléte –, akkor nem „hagytuk”, hanem megtörtént velünk. Talán nem is történhetett másképp.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave