Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Az importhelyettesítő iparosítás Mexikóban

Az 1930-as évek végén kezdődő és az 1950-es évek közepéig tartó, gyors növekedéssel jellemezhető korszak közel harmincéves, a gazdasági stagnációhoz közeli állapotnak vetett véget Mexikóban. A take-offot a politikai stabilizáció és a második világháború kitörésével az ország természeti erőforrásai iránt megnövekedett kereslet indukálta, illetve az, hogy a fejlett országok iparukat a hadi termelés szolgálatába állították, így belső piacaikon hiány alakult ki, amelynek csökkentésére Mexikó kiterjeszthette feldolgozóiparát. Ebben az időszakban a külföldiek kezében lévő vállalatok jelentős részét kárpótlással államosították.1 A kormányzat számottevő összegeket fordított infrastrukturális beruházásokra, áramosításra, öntözésre és a magánberuházások ösztönzésére. Az árak gyors, átlagosan évi 10 százalékos növekedése (lásd 3. táblázat) a nemzetközi versenyképesség fokozatos csökkenésével és egy inflációs-leértékelési ciklus beindulásával járt együtt. A peso–dollár árfolyam több, mint duplájára nőtt, az 1945-ös 4,85 peso/dollár értékről 1954 szeptemberére 12,50 peso/dollárra, majd 1976-ig ez már nem változott.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave