Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


A maquiladora-ipar ágazati szerkezete

A szektor négy ágazatban, a közlekedésieszköz-gyártásban, -összeszerelésben és -javításban (2005-ben a foglalkoztatottak 22,06 százaléka itt dolgozott, és a maquiladorák hozzáadottérték-exportjának 21,84 százaléka innen származott), az elektromos és elektronikai cikkek és alkatrészek gyártásában (rendre 21,78 százalék és 22,65 százalék), a ruházati iparban (16,72 százalék és 11,79 százalék), valamint a villamosgép-gyártásban és -összeszerelésben (10,01 százalék és 11,72 százalék) koncentrálódott. Ezek adták – mind az exportált hozzáadott érték, mind pedig a foglalkoztatás tekintetében – a szektor teljesítményének több, mint kétharmad részét. A legnagyobb ágazatok részesedése a vizsgált periódust tekintve az igen dinamikus növekedés ellenére – növekedésük az exportált hozzáadott érték tekintetében folyó áron több, mint hússzoros, a foglalkoztatottságot tekintve legalább kétszeres volt – némileg csökkent. A 2001-ben beállt kedvezőtlen fordulat ellenére az exportált hozzáadott érték összességében továbbra is emelkedett. A foglalkoztatottság 2002-ben viszont jelentősebben, 2003-ban kisebb mértékben csökkent, és majd csak 2004-től kezdett újra növekedni. Az összehúzódás leginkább a ruházati ipart – ahol 2005-ben 88 ezerrel volt kevesebb munkahely, mint 2001-ben – és az elektromos és elektronikai cikkek és alkatrészek gyártását érintette, ahol 84 ezer volt az elvesztett állások száma. A szektorban 2005-ben összességében 125 ezerrel kevesebben dolgoztak, mint a csúcsot jelentő 2000. évben.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave