Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


A strukturált gravitációs panelvizsgálat eredményei

Vizsgálatunk célja, hogy rámutassunk a kereskedelmi globalizáció ütemére, illetve annak heterogén voltára az amerikai kontinens országai esetében a 21. században. Mivel a globalizáció egyik legszembetűnőbb velejárója Cairncross (1997), illetve Reich (2010) szerint a távolságok „halála”, azaz a kereskedelem változó költségeinek drasztikus csökkenése, ezért arra vállalkoztunk, hogy számszerűsítsük a bilaterális távolság korlátozó hatásának időbeli alakulását. A távolság nemzetközi kereskedelmet akadályozó voltát, annak alakulását az elmúlt több, mint fél évszázadban a gravitációs modell keretein belül definiálták és elemezték legmélyrehatóbban. Tinbergen (1962) és Pöyhönen (1963) korai – fizikai analógiaként hasznosított – modellkerete, valamint a későbbi, mikroökonómiai alapokon nyugvó elméleti levezetések (Anderson, 1979; Bergstrand, 1985; Deardorff, 1998; Eaton–Kortum, 2002; Anderson–van Wincoop, 2003; Chaney, 2008) egyaránt azt bizonyították, hogy két, egymástól távol eső ország kevesebbet kereskedik egymással, ceteris paribus. Disdier–Head (2008), valamint Head–Mayer (2014) több ezer regressziós becslést átfogó metaanalízise alapján –0,9 és –1,1 közé tehető a kereskedelem távolság szerinti rugalmassága, azaz két ország 1 százalékkal nagyobb távolságon átlagosan 0,9–1,1 százalékkal kevesebbet kereskedik egymással, minden mást adottnak feltételezve. Némileg meglepő módon a gravitációs modell empirikus irodalma sokáig nem tudta alátámasztani a nemzetközi kereskedelem globalizációját a távolság kereskedelmet visszavető hatásának csökkenésével. Disdier–Head (2008) számításai ugyanis arról árulkodnak, hogy a távolság becsült paramétere az 1980-as évekig folyamatosan növekedett, és azután sem tudott jelentősen csökkenni. Carrére–Schiff (2003) emellett megerősíti Krugman (2009) azon alapvetését, miszerint a nemzetközi árumozgások átlagos távolsága – elsősorban az ágazaton belüli kereskedelem dinamikus növekedésének köszönhetően – csökkent a 20. század második felében.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave