Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


Konklúzió

Tanulmányunkban egy észak és dél határán fekvő, gazdaságilag, népességileg és területileg is jelentős állam, Mexikó fejlődésébe próbáltunk betekinteni történelmileg, kvalitatív és kvantitatív, illetve a legújabb ökonometriai technikák segítségével. Mindezek alapján nehéz eldönteni, hogy a Török Ádám által jelen kötetben is idézett (Török, 2022), José de la Cruz Porfirio Díaz Morinak, Mexikó 1876 és 1911 közötti elnökének tulajdonított mondás szerint vajon az ország Istenhez vagy az Egyesült Államokhoz került-e közelebb. Az ország óriási fordulatokat élt meg: az exportorientáció, stagnáció, importhelyettesítő iparosítás, újra exportorientáció és a globális értékláncokhoz való mélyebb kapcsolódás révén jelentős előrelépést ért el, társadalma több szempontból inkluzívabbá vált. Utóbbiban fontos szerepet játszottak a tanulmányunkban nem elemzett kondicionális transzferek, és változásokat hozhatnak az átmeneti igazságszolgáltatás (transitional justice) és a ténymegállapító bizottságok (truth commisions). Az intézményrendszer azonban jól láthatóan nem képes biztosítani a fejlődési szakadék csökkentését az északi partnerrel szemben. Elemzésünkben nyilván nem volt alkalmunk kitérni a terület és a régió minden fontos történelmi eseményére, arra azonban talán rá tudtunk mutatni, hogy latin-amerikai fejlődési sajátosságai ellenére Mexikó mind földrajzilag, mind történelmileg, mind pedig gazdaságilag Észak-Amerika szerves része. Ez a kapcsolódás jelentős útfüggőséget okoz, másrészt kihasználható és még kihasználandó előnyöket is kínál az ország fejlődésében. A gazdasági válságot megelőző növekedés, majd az 1950-es és 1960-as évek végül adósságcsapdába vezető növekedési aranyévei, illetve ezeknek a reménye is csak nagyon rövid időszakokra tért vissza. Bizonyítva ezáltal is azt a jól ismert tényt, hogy a Washington-konszenzus kondicionalitása, a gazdaság nyitottsága önmagában nem elegendő a fenntartható és a relatív konvergenciát biztosító növekedéshez, időnként még akadályozza is azt.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave