Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok III.

A felzárkózás alternatívái


A Mexikó és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi forgalom alakulása gazdaságtörténeti perspektívában

Mint látni fogjuk, a fenti külpolitikai történések, illetve ezekkel összefüggésben a társadalmi és belpolitikai fejlemények jelentős hatással voltak a két ország külkereskedelmi forgalmának alakulására. Donald F. Stevens érdekes tanulmányban igyekezett tisztázni a korszak mexikói gazdaságtörténetének azt az alapvető kérdését, hogy milyen összefüggést lehetett megfigyelni a gazdasági növekedés és a külkereskedelmi forgalom alakulása, illetve a korszakot 1876-ig jellemző politikai instabilitás között (Stevens, 1986). Ezt korábban elsősorban olyan politikai vezetők személyiségével magyarázták, mint Antonio López de Santa Anna (1794–1876), aki 1833 és 1855 között tizenegy különböző alkalommal volt Mexikó köztársasági elnöke. Az egyesült államokbeli történész azt a kérdést kívánta megválaszolni, hogy a politikai instabilitás határozta-e meg a gazdasági növekedés és a külkereskedelmi forgalom fluktuációit, vagy éppen fordítva történt (Stevens, 1986). Úgy találta, hogy a későbbiekben részletesebben is bemutatott behozatali vámok kiemelkedő szerepet játszottak a mexikói állam bevételeiben. Ezek aránya az összes állami bevételben 1825 és 1844 között 60 százalék körül alakult, de úgy, hogy eközben erős fluktuációt mutatott: 1833–1834-ben a 80 százalékot is elérte, míg 1842-ben csak 40 százalék körül volt (Stevens, 1986, 656–657). Egy ördögi kör alakult ki, amennyiben politikai instabilitás esetén visszaestek a kulcsfontosságú vámbevételek, mivel csökkent azok beszedésének hatékonysága. Ez az illegális csempészet megnövekedéséhez és a vámbevételek további csökkenéséhez vezetett. Ez pedig tovább erősítette a politikai instabilitást, mivel az állam nem tudott bért fizetni az alkalmazottainak (Stevens, 1986). Stevens összességében arra a következtetésre jutott, hogy „a külkereskedelem a politikai döntések [vagyis a védővámok váltakozó alkalmazása – L. Cs.] miatt fluktuált. A külkereskedelem fluktuációja erős korrelációt mutatott a külkereskedelemből származó tényleges vámbevételek alakulásával. A vámok ingadozása a külkereskedelem ingadozásához vezetett. A politikai döntések okozták a gazdasági és pénzügyi fluktuációkat a 19. század eleji Mexikóban” (Stevens, 1986, 665). Vagyis nem a gazdaság ingadozásai okozták a politikai instabilitást, hanem éppen fordítva történt.

Trendek és töréspontok III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 811 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Magyar Tudományos Akadémia vezetése 2017-ben határozta el, hogy újjáalakítja a Világgazdasági Tudományos Tanácsot (a továbbiakban VTT), a még mindig létező, bár átnevezett és kutatóközponti keretek közé átemelt Világgazdasági Intézet bázisán. Ezt a döntést az a felismerés alapozta meg, hogy a gazdaságpolitikának a megváltozott politikai és gazdasági környezetben is szüksége van hosszabb távú elemzésekre, illetve szilárd szakmai alapon álló szakpolitikai tanácsokra. A VTT a szakpolitikai kérdésekhez is a tudományos megalapozottság igényével kíván hozzászólni, tehát tudományosan feldolgozható, elemezhető témákat tűz a napirendjére, évente négy alkalommal. A VTT felkért szakértő közönsége a tudósokon kívül felöleli a gazdaságpolitika és az üzleti szféra képviselőit is. Ez a vegyes összetétel pedig biztosítja, hogy az előadások és viták gyakorlati szempontokat is felvethessenek.

Jelen kötetünk a Tanács harmadik – 2021-es – évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza, olyan témákkal, mint a kelet-közép-európai fejlődési út történeti dimenziói, a mexikói gazdaság jövőbeli kilátásai, Európa lehetőségei az emissziócsökkentés területén, valamint a kockázati tőke gazdaságfejlesztő hatása Kelet-Közép-Európában. Az előadások hátteréül szolgáló vitaanyagok mellett a felkért hozzászólók rövidebb terjedelmű észrevételei is közlésre kerülnek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave